
ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas wizyty na Węgrzech, 4 kwietnia 2025 r. © Arpad Kurucz / Anadolu via Getty Images
Żaden kraj UE nie wykonałby nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), twierdzi belgijski premier Bart De Wever.
Podczas wizyty premiera Izraela w zeszłym tygodniu Węgry ogłosiły zamiar wycofania się ze Statutu Rzymskiego, traktatu, który przyznaje uprawnienia MTK.
Sąd, który polega na jurysdykcjach krajowych w zakresie wykonywania aresztowań, oskarża Netanjahu o zbrodnie wojenne w konflikcie w Strefie Gazy.
De Wever, lider nacjonalistycznego Nowego Flamandzkiego Sojuszu i szef koalicji pięciu partii, wyraził zrozumienie dla buntu Budapesztu podczas występu w programie Terzake stacji VRT w zeszłym tygodniu, przyznając: „My też byśmy to zrobili, jeżeli mam być całkowicie szczery”.
„Istnieje również realpolitik. Nie sądzę, aby jakikolwiek kraj europejski był skłonny aresztować Netanjahu, gdyby był na jego terytorium” – dodał.
MTK skrytykował Budapeszt, a rzecznik Fadi El Abdallah stwierdził, że „Węgry przez cały czas mają obowiązek współpracy” z organem sądowniczym.
Członkowie rządzącej koalicji w Belgii zdystansowali się od komentarzy De Wevera, twierdząc, iż nie konsultował się z nimi.
Tymczasem partie opozycyjne skrytykowały premiera za wkroczenie na „niebezpieczną śliską ścieżkę”, podejmując decyzję, którą ich zdaniem należy zarezerwować dla wymiaru sprawiedliwości i opowiadając się po stronie „wątpliwych europejskich przywódców, którzy bezczelnie lekceważą prawo międzynarodowe”.
W listopadzie ubiegłego roku MTK wydał nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Yoava Gallanta za rzekome popełnienie poważnych okrucieństw, w tym stosowanie głodu jako metody prowadzenia wojny, w odpowiedzi na śmiertelny nalot palestyńskiej grupy bojowników Hamas w 2023 roku.
Wcześniej w tym roku Warszawa zaoferowała Netanjahu gwarancje bezpieczeństwa, jeżeli weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz przez Armię Czerwoną.
Premier Izraela odmówił podróży.
Ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz zauważył w zeszłym tygodniu, iż „nie wyobraża sobie” aresztowania Netanjahu, gdyby ten ostatni odwiedził jego kraj.
Rząd francuski argumentował, iż premier Izraela powinien mieć immunitet dyplomatyczny na mocy Statutu Rzymskiego, co jest opinią, którą kwestionuje MTK.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/615344-netanyahu-arrest-warrant-belgium/