Zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Więcej pomp ciepła na liście ZUM i możliwe wykluczenie urządzeń spoza UE

12 godzin temu
Więcej urządzeń, mniej formalności

Z końcem kwietnia weszły w życie nowe zasady, które ułatwią wpisywanie na listę ZUM pomp ciepła powietrze-powietrze, gruntowych i do ciepłej wody użytkowej. Kluczową zmianą jest uznanie europejskich certyfikatów jakości – HP Keymark, EHPA Q oraz Eurovent – jako podstawy do kwalifikacji urządzeń, co pozwoli na rezygnację z części kosztownych badań laboratoryjnych.

Dotąd tylko 122 takie urządzenia znajdowały się na liście ZUM. NFOŚiGW spodziewa się, iż po zmianach liczba ta wyraźnie wzrośnie, co zapewni beneficjentom szerszy wybór sprawdzonych i certyfikowanych pomp ciepła.

Dla najpopularniejszych pomp typu powietrze-woda obowiązek badań laboratoryjnych pozostaje, jednak uproszczono wymagania – wystarczy wykazać sprawność urządzenia przy podgrzewaniu wody do 55°C (nie ma obowiązku testów dla 35°C).

Weryfikacja w EPREL i niższe koszty badań

Nowe zasady przewidują też obowiązkową weryfikację urządzeń w europejskim rejestrze etykiet energetycznych (EPREL). Każdy zgłaszany produkt będzie musiał mieć nadany numer EPREL oraz aktywny link do bazy. Wszystkie urządzenia już wpisane na listę ZUM będą musiały przejść taką weryfikację do 15 grudnia 2025 r.

Wprowadzone zmiany mają uprościć procedury, obniżyć koszty producentów i zwiększyć przejrzystość systemu, przy zachowaniu standardów jakości wspieranych urządzeń.

Nowe kryteria produkcji? Dotacje tylko dla pomp z UE?

Jednocześnie NFOŚiGW zapowiada możliwość kolejnych zmian w zasadach dofinansowania – realizowane są konsultacje dotyczące uzależnienia wsparcia od miejsca produkcji urządzeń. Nowe podejście mogłoby oznaczać wykluczenie z dotacji pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską.

Taki kierunek został już przyjęty m.in. w Austrii, gdzie krajowe programy wsparcia preferują urządzenia wytwarzane w europejskich fabrykach. w tej chwili nie są jeszcze znane szczegóły ani planowane kryteria definicji „produkcji w UE”, ale Fundusz prowadzi rozmowy z przedstawicielami branży.

Zmiany wynikają z presji rynku

Do zmian w regulaminie programu przyczyniły się działania stowarzyszenia PORT PC, które krytykowało m.in. dodatkowe i kosztowne wymogi dotyczące badań w warunkach niskotemperaturowych. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ten kontrowersyjny wymóg został zniesiony.

Celem nowych regulacji jest zwiększenie efektywności programu, poprawa dostępu do jakościowych pomp ciepła i lepsze wykorzystanie środków publicznych w walce ze smogiem.

#CzystePowietrze #PompyCiepła #OZE #NFOŚiGW #Dotacje #TransformacjaEnergetyczna

Idź do oryginalnego materiału