85. rocznica zbrodni katyńskiej: Pamiętamy o polskich bohaterach

oswieciminfo.pl 1 tydzień temu


W Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, w których uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz lokalnych instytucji. To ważne wydarzenie przypomina o tragicznych losach polskich jeńców wojennych i ich niezłomnej pamięci.
  • Oświęcim pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej
  • Wzruszające chwile w Oświęcimiu przy tablicach upamiętniających

Oświęcim pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej

W dniu 14 kwietnia 2025 roku w Oświęcimiu miały miejsce uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń oraz służb mundurowych, którzy wspólnie oddali hołd zamordowanym polskim bohaterom. Wicestarosta Teresa Jankowska oraz radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Sylwia Żak-Biesik złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, symbolizując jedność i pamięć o tych, którzy oddali życie za ojczyznę.

Wzruszające chwile w Oświęcimiu przy tablicach upamiętniających

Uroczystości nie ograniczyły się jedynie do składania kwiatów. Uczestnicy zgromadzili się również pod tablicami w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie oddano hołd osobom związanym z ziemią oświęcimską, które straciły życie w wyniku tej niewyobrażalnej zbrodni. Karol Ptaszkowski ze Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach, przypominając historię swojego ojca, Michała, który został zamordowany przez NKWD.

Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa i innych miejsc, co stanowi dodatkowy impuls do refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność. Uroczystości w Oświęcimiu to nie tylko moment zadumy, ale także okazja do budowania świadomości historycznej wśród młodszych pokoleń.

„Pamięć o ofiarach jest naszym obowiązkiem. Musimy przekazywać tę historię kolejnym pokoleniom” - powiedział Karol Ptaszkowski.

Warto zaznaczyć, iż zbrodnia katyńska była jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii Polski. Z rozkazu najwyższych władz ZSRR zamordowano prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych. Dopiero po wielu latach udało się ujawnić prawdę o sprawcach tej tragedii, a obecne obchody są wyrazem szacunku dla pamięci ofiar.


Wg inf z: Powiat Oświęcimski
Idź do oryginalnego materiału