Flaga Polski w obecnym kształcie obowiązuje od 1919 roku i składa się z dwóch pasów – białego i czerwonego. Choć ogólny układ kolorów nie budzi wątpliwości, to konkretna specyfikacja odcienia czerwieni od dawna stanowi problem. Brak precyzji skutkuje niejednolitym wyglądem flag – zarówno w materiałach promocyjnych, jak i na urzędach.
Z tego względu planowane jest wprowadzenie jednoznacznego zapisu, iż czerwień flagi ma mieć wyłącznie odcień karmazynowy. Uporządkuje to praktykę stosowania symbolu we wszystkich formach.
Nowelizacja ma również wprowadzić dwa typy flag: narodową (biało-czerwoną) i państwową – z orłem białym w centralnym punkcie. Ta ostatnia miałaby być zarezerwowana dla oficjalnych wydarzeń, urzędów i instytucji publicznych.
– Choć każdy Polak wie, z jakich kolorów składa się polska flaga, to już nie każdy grafik wie, który konkretnie odcień czerwieni wybrać – przypominają przedstawiciele resortu.
Godło: szpony i nogi w złocie?
Projekt zmian w godle narodowym nawiązuje do dokumentu przygotowanego w 2021 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zakładał on pozłocenie nie tylko szponów, ale całych nóg orła. Propozycja miała na celu podniesienie rangi symbolu poprzez wzmocnienie jego estetycznej formy.
Obecnie nie wiadomo, czy ta zmiana zostanie wprowadzona, jednak projekt jest analizowany przez powołany zespół 14 ekspertów. W jego skład wchodzą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, premiera, Komisji Heraldycznej, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, graficy, historycy i heraldycy. Mają oni wypracować jednolite standardy stosowania godła w przestrzeni publicznej.
Mazurek Dąbrowskiego w uproszczonej wersji
Oficjalnym hymnem Polski „Mazurek Dąbrowskiego” stał się 26 lutego 1927 roku. Utwór został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku jako „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. W procesie wyboru hymnu konkurował z takimi pieśniami jak „Rota” czy „Boże, coś Polskę”.
Problemem stała się jednak jego tonacja – F-dur. Zdaniem resortu kultury jest ona zbyt trudna dla przeciętnego wykonawcy, co sprawia problemy np. w szkołach czy na uroczystościach. Dlatego planowana jest zmiana na C-dur – łatwiejszą i bardziej powszechnie dostępną.
– Muzykom i śpiewakom trudność sprawia tonacja Mazurka Dąbrowskiego (F-dur), czyli hymnu Polski. I to ma się niedługo zmienić – informuje ministerstwo.
Przesunięcie zwrotek i kontrowersje
Zmianie może ulec również układ tekstu hymnu. Resort zapowiedział możliwość wprowadzenia nowej kolejności zwrotek: druga miałaby zaczynać się od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, a trzecia od „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. Ministerstwo uważa, iż takie rozwiązanie przywraca sens historyczno-literacki pieśni.
Polskie Towarzystwo Historyczne nie zgadza się z tym podejściem. – Hymn w obecnej formie został ustanowiony po odzyskaniu niepodległości i nigdy nie był zmieniany – przypomina organizacja.
Harmonogram zmian przez cały czas otwarty
Nie została jeszcze ogłoszona oficjalna data zakończenia prac legislacyjnych. Obecne działania opierają się na materiale przygotowanym przez poprzedni rząd, co może przyspieszyć tempo prac. Zespół ekspertów wciąż prowadzi analizy i konsultacje, po których projekt trafi pod obrady Sejmu.