Białystok pamięta o zesłańcach na Sybir

6 godzin temu

Ponad 330 tysięcy ludzi. W środku nocy, w bydlęcych wagonach, z mrozem i strachem zamiast przyszłości. Tylu Polaków wywieziono na Sybir w latach 1940–1941. 9 lipca w Białymstoku – mieście dotkniętym tą tragedią – oddano im hołd.

Obchody 85. rocznicy masowych deportacji rozpoczęły się rano mszą świętą w kościele pw. Ducha Świętego. Potem przedstawiciele władz i organizacji kombatanckich złożyli kwiaty przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka – miejscu-symbolu dla tysięcy rodzin, które nigdy nie doczekały powrotu swoich bliskich. Główne uroczystości odbyły się w samo południe na dziedzińcu Muzeum Pamięci Sybiru. W wydarzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki oraz minister Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obchody objęto honorowym patronatem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

– Oddając dziś hołd zesłańcom na Sybir budujemy naszą wspólnotową pamięć. A przecież to pamięć, także ta bolesna, tworzy tożsamość Białegostoku. – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. ­- Pochylamy dziś głowy nie tylko w geście szacunku, ale i zobowiązania by tę pamięć chronić. A najlepiej robi to Muzeum Pamięci Sybiru, które stało się domem Sybiraków, miejscem gdzie mogą czuć się u siebie i dzielić się swoją historią.

W trakcie uroczystości wręczono ministerialne medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” – odznaczenia za zasługi w krzewieniu pamięci o walkach o niepodległość i postawach patriotycznych. Są to cywilne odznaczenia resortowe, przyznawane na wniosek Szefa UDSKiOR lub z inicjatywy władz naczelnych ogólnopolskich organizacji kombatanckich za krzewienie wiedzy o historii walk niepodległościowych lub postaw patriotycznych. Medalem „Pro Bono Poloniae” wyróżniono Lidię Czapiewską – właścicielkę Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie historia Sybiraków zajmuje ważne miejsce w stałej ekspozycji. Medal „Pro Patria” otrzymali: marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, historyk Jan Nikołajuk, popularyzator wiedzy o Sybirze Jerzy Olizarowicz oraz Centrum z Szymbarka.

Idź do oryginalnego materiału