Biełsat: Łukaszenka zainteresował się budową rakiet, reklamował w Rosji naprawę samolotów i pojazdów opancerzonych

4 dni temu

Na spotkaniu z gubernatorem obwodu samarskiego, Łukaszenka obiecał dać „wszystko, o co poproszą” dla rosyjskiej kosmicznej eksploracji. Wygląda na to, iż zasugerował również pomoc w wojnie przeciwko Ukrainie.

Jak informuje służba prasowa Łukaszenki, 21 lipca Alaksandr Łukaszenka przyjął w Mińsku gubernatora obwodu samarskiego Wiaczesława Fiedoriszczewa. Przede wszystkim przekonał rosyjskiego przywódcę regionu, iż przekieruje obecność dyplomatyczną “z państw zachodnich do tych państw, które chcą rozwijać współpracę z nami”.

Łukaszenka powiedział, iż w Samarze interesuje go przemysł kosmiczny, budowa rakiet i samolotów. W Samarze znajduje się centrum rakietowo-kosmiczne “Progress”, które produkuje m.in. rakiety kosmiczne Sojuz. Łukaszenka zaoferował Rosji „wszystko, czym jesteście zainteresowani, wszystko, o co poprosicie”, prosząc o podzielenie się doświadczeniem w budowie rakiet i samolotów.

Najpierw Łukaszenka pochwalił się projektem samolotu “Aswiej”, który “zbudujemy samodzielnie”. Następnie wspomniał, iż Białoruś ma “potężną bazę remontową dla samolotów, śmigłowców, pojazdów opancerzonych”. Oznajmił, iż chce nie tylko naprawiać, ale także produkować.

Jak później powiedział Fedoriszczew, Łukaszenka zaproponował biznesmenom z Samary podjęcie wspólnych przedsięwzięć w celu produkcji dronów.

Białoruskie projekty kosmiczne odnoszą raczej wątpliwy sukces. Projekt satelity Biełintersat-1 powinien kosztować 255 milionów dolarów i prawdopodobnie się nie opłaci. “Pierwsza białoruska kosmonautka” Maryna Wasileuskaja jest uważana za kosmiczną turystkę choćby w Rosji. Na Białorusi produkuje się tylko pociski przeciwpancerne.

Sprawa wygląda lepiej, jeżeli chodzi o naprawę rosyjskiego sprzętu wojskowego: według Swiatłany Cichanouskiej, 287 białoruskich przedsiębiorstw państwowych produkuje broń dla Rosji. BELPOL podaje: minimum 287, ale w rzeczywistości może być prawie pół tysiąca przedsiębiorstw produkuje broń dla Rosji. Ponad 20 białoruskich firm jest zaangażowanych w produkcję rakiet, w tym Integral, które Łukaszenka zachwalał gubernatorowi obwodu samarskiego.

Źródła: belsat.eu, president.gov.by, belta.by

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału