– Zawód technik energetyk znalazł się w gronie 35 profesji uznanych za najważniejsze dla rozwoju państwa i objętych szczególnym zapotrzebowaniem na rynku pracy – mówił wicestarosta niżański Józef Sroka podczas spotkania partnerów projektu realizowanego przez Powiat Niżański pn. „Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w Powiecie Niżańskim – w dziedzinie Energetyka”.
– Zapotrzebowanie na specjalistów w zawodzie technik energetyk – na co jednoznacznie wskazują analizy dostępne w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji oraz komunikaty publikowane w ich mediach społecznościowych – potwierdza, iż inicjatywa BCU w Nisku trafia w realne potrzeby rynku i ma ogromny potencjał rozwojowy. Zgodnie z „Prognozą krajową zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na rok 2025”, zawód technik energetyk znalazł się w gronie 35 profesji uznanych za najważniejsze dla rozwoju państwa i objętych szczególnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Prognoza, opracowana w ramach krajowej listy prognostycznej, wskazuje zawody, na które – w perspektywie najbliższych pięciu lat – będzie największe zapotrzebowanie w Polsce – powiedział wicestarosta Józef Sroka.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Niżańskiego, ze starostą na czele, partnerzy projektu: PGE Dystrybucja S.A. oraz podmiot branżowy: Stowarzyszenia Polskich Energetyków, przedstawiciele RCEZ w Nisku, a także główni koordynatorzy projektu oraz zespół projektowy BCU Starostwa Powiatowego w Nisku, odpowiedzialny za prace merytoryczne.
– Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Energetyki w Nisku już dziś stanowi przykład skutecznej integracji środowiska samorządowego, branżowego i edukacyjnego, z pełnym uwzględnieniem wymagań współczesnego rynku pracy. Nowoczesna infrastruktura, jasno sprecyzowane cele oraz silne partnerstwo międzysektorowe sprawiają, iż Centrum staje się kluczowym punktem na mapie kształcenia zawodowego w Polsce – mówił starosta niżański, Robert Bednarz.
Spotkanie prowadziła Elżbieta Tomczak – pracownik Starostwa Powiatowego w Nisku – koordynator ds. wdrożenia projektu. Omówiono osiągnięcia projektu, koncentrując się na efektach ścisłej współpracy. Wskazano na zakończenie prac budowlanych nowoczesnego obiektu BCU, który został przystosowany z myślą o najwyższych standardach kształcenia branżowego. Uczestnicy spotkania mieli okazję również w ramach przeprowadzonej wizji lokalnej, obejrzeć budynek, ocenić jego funkcjonalność oraz gotowość do przyszłych działań edukacyjnych. Prezentacji dokonała kadra RCEZ – z dyrektorem placówki Wacławem Piędlem na czele oraz nauczycielem przedmiotów zawodowych, współpracującym w projekcie BCU, Bartłomiejem Winogrodzkim.
Spotkanie zakończyło się wspólnym potwierdzeniem gotowości do realizacji kolejnych etapów projektu oraz budowania silnej pozycji BCU jako centrum wiedzy, umiejętności i rozwoju dla przyszłych uczestników szkoleń i kursów.



