Okres przewodnictwa daje państwu członkowskiemu możliwość kształtowania agendy unijnej, inicjowania debat o kluczowym znaczeniu dla konkurencyjności europejskich firm oraz promowania priorytetów gospodarczych i społecznych. To czas wzmożonej aktywności na forum europejskim, budowania koalicji i wzmacniania wizerunku Polski, jako aktywnego i zaangażowanego członka wspólnoty. Dodatkowo, prezydencja przypadła na początek nowego cyklu instytucjonalnego, stwarzając szansę realnego wpływu na dokumenty strategiczne i programowe, które wyznaczą kierunki rozwoju Unii w nadchodzących latach.
Rozumiejąc wagę zaangażowania polskich firm na forum UE w tak historycznym momencie, rok przed objęciem przez Polskę przewodnictwa, Konfederacja Lewiatan rozpoczęła cykl wydarzeń, które miały lepiej przygotować zarówno ekspertów, jak i firmy członkowskie do prezydencji.
Naszym celem było skuteczne reprezentowanie interesów polskich przedsiębiorców, promocja priorytetów wypracowanych w ramach organizacji, rozwój kompetencji, zarówno organizacji, jak i członków Lewiatana w zakresie wiedzy o procesach legislacyjnych UE oraz zaangażowanie firm w dialog europejski. Istotnym elementem tych działań była także bliska kooperacja z innymi federacjami pracodawców w ramach BusinessEurope – zauważa Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Jak podsumowuje Kinga Grafa zastępczyni dyrektor generalnej ds. europejskich – Cieszymy się, iż firmy tak aktywnie włączyły się w te działania i liczymy, iż ta aktywność nie ustanie po prezydencji. Mam nadzieję, iż ten czas przyczynił się do lepszego zrozumienia czym jest lobbing w Brukseli. Zważywszy na to, iż ok 80proc. legislacji, która wpływa na codzienne funkcjonowanie firm powstaje w Brukseli, rosnące zaangażowanie na poziomie unijnym, jest koniecznością. Wiele działań, zapoczątkowanych podczas prezydencji, będzie kontynuowanych, jak m. in. cykl „Spotkań z prezydencją” w Lewiatanie, który stał ważnym miejscem do dyskusji na tematy europejskie. Nie ustaniemy też w działaniach na forum brukselskim, gdzie od lat jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych polskich przedstawicielstw.
Priorytety biznesu – „Strategia dla Europy”
W związku z rozpoczęciem nowego cyklu instytucjonalnego w Unii Europejskiej Konfederacja Lewiatan przygotowała postulaty biznesu, które stanowią nasz wkład dla kształtowania unijnej agendy w nadchodzących latach – „Strategia dla Europy – Europa konkurencyjna, silna globalnie, przyjazna dla firm i pracowników”. Dokument ten jest efektem szerokich konsultacji z przedsiębiorcami i ekspertami reprezentującymi różne sektory gospodarki. Zawarte w nim rekomendacje zostały przygotowane z myślą o polskiej prezydencji w Radzie UE, ale także pracach nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Wiele z tych propozycji jest spójnych z priorytetami BusinessEurope, ale część z nich uwzględnia również polską specyfikę, która ma szczególne znaczenie w kontekście potrzeby wzmocnienia głosu naszych firm w europejskim procesie decyzyjnym. Potrzebujemy mądrej, ambitnej strategii dla Europy, która będzie wspierać rozwój gospodarczy, poprawę konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw oraz zapewniać dobrobyt obywateli. Przygotowane postulaty zostały przekazane unijnym decydentom podczas licznych spotkań, które odbyliśmy w Brukseli oraz w Warszawie.
Spotkanie przedstawicieli związków branżowych w EKES
Jednym z ważniejszych wydarzeń była konferencja z udziałem związków branżowych Lewiatana z polskimi europosłami oraz ich doradcami i asystentami, która odbyła się w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) we wrześniu 2024 r. w Brukseli. Początek nowej kadencji Parlamentu Europejskiego stał się okazją do omówienia największych wyzwań, stojących przed polską i europejską gospodarką, a także przekazania priorytetów polskich przedsiębiorców licznie zgromadzonym przedstawicielom Parlamentu Europejskiego.
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w 2024 r. zorganizowaliśmy panel dyskusyjny pt. „Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej — na co możemy liczyć?”, który zgromadził przedstawicieli rządu, biznesu i administracji regionalnej. W debacie moderowanej przez Kingę Grafę, przedstawiciele biznesu rozmawiali o priorytetach na okres polskiej prezydencji w Radzie UE oraz roli Polski w kształtowaniu unijnej agendy od 1 stycznia 2025 r.
Konfederacja Lewiatan również aktywnie reprezentowała interesy swoich członków podczas kluczowych spotkań związanych z programowaniem prac prezydencji. Naszym celem było zapewnienie, by głos przedsiębiorców był obecny i słyszay na każdym etapie przygotowań. Uczestniczyliśmy w:
- posiedzeniach Rady Przedsiębiorców ds. prezydencji, zainicjowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwo Rozwoju i Technologii;
- posiedzeniach doraźnego Zespołu problemowego ds. prezydencjiprzy Radzie Dialogu Społecznego;
- spotkaniach z resortami odpowiedzialnymi za najważniejsze obszary tematyczne, takie jak jednolity rynek UE, cyfryzacja czy regulacje gospodarcze.
Konferencja Prezydentów, Dyrektorów Generalnych BusinessEurope (CoPres)
Kulminacją roku była organizacja przez Lewiatana, we współpracy BusinessEurope, Konferencji Prezydentów i Dyrektorów Generalnych BusinessEurope (CoPres) w Warszawie, pod koniec listopada 2024 r. Na miesiąc przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Warszawie zebrali się przedstawiciele BusinessEurope i federacji członkowskich, którzy wręczyli ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu „Deklarację warszawską”, czyli najważniejsze postulaty europejskiego biznesu dla prezydencji dotyczące m.in. bezpieczeństwa i obronności, wsparcia Ukrainy, energii i klimatu, jednolitego rynku, innowacji i cyfryzacji czy inwestycji.
W ramach CoPres, zorganizowaliśmy dyskusję o wsparciu Ukrainy na drodze do członkostwa, w której udział wzięły ukraińskie federacje, będące obserwatorami w BusinessEurope (SUP oraz FEU),z udziałem Pawła Kowala, pełnomocnika Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy. Odbyła się również wymiana poglądów nt. budowy odporności Europy oraz przygotowania na kryzysy z byłym prezydentem Finlandii – Sauli Niinistö, autorem raportu na ten temat dla Komisji Europejskiej. Przedstawiciele federacji pracodawców spotkali się także z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a w trakcie uroczystej kolacji z ministrą Magdaleną Sobkowiak-Czarnecką. Wydarzeniu towarzyszył bogaty program kulturalny, w tym kolacja w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, koncert wybitnego polskiego kontratenora, jak również wizyty w muzeach.
‘Spotkania z prezydencją’
Jedną z kluczowych inicjatyw KL była organizacja cyklu „Spotkania z prezydencją”, mającego na celu angażowanie przedsiębiorców w przygotowania do polskiej prezydencji. Spotkania te łączyły przedstawicieli administracji krajowej i europejskiej z członkami i ekspertami Lewiatana. Podczas spotkań poruszane były zagadnienia związane z priorytetami polskiej prezydencji, takie jak deregulacja, konkurencyjność, polityka przemysłowa, jednolity rynek, a także bieżące wyzwania gospodarcze. W ramach tego cyklu w warszawskiej siedzibie Konfederacji Lewiatan gościliśmy między innymi:
- Enrico Lettę, autora raportu dotyczącego przyszłości jednolitego rynku UE,
- Kerstin Jornę, dyrektorkę generalna DG GROW w Komisji Europejskiej,
- Magdalenę Sobkowiak-Czarnecką, pełnomocniczkę ds. polskiego przewodnictwa w Radzie UE,
- Ignacego Niemczyckiego, wiceministra rozwoju i technologii,
- Dariusza Standerskiego, wiceministra cyfryzacji,
- Katarzynę Kacperczyk, wiceministrę zdrowia,
- Joannę Muchę, wiceministrę edukacji narodowej
- Michała Baranowskiego, wiceministra rozwoju i technologii
- Marcina Kwasowskiego, zastępcę dyrektora w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Lúcio Vinhas de Souza, głównego ekonomistę BusinessEurope.
Działalność w Brukseli podczas prezydencji
Podczas trwania polskiej prezydencji, Przedstawicielstwo Konfederacji Lewiatan w Brukseli, zorganizowało szereg wydarzeń, które służyły promocji polskich priorytetów oraz wzmacnianiu dialogu z europejskimi partnerami.
-
Europejski Fundusz Konkurencyjności
Konfederacja Lewiatan, wspólnie z Business & Science Poland, Instytutem Zielonej Gospodarki i Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych, zorganizowała w Brukseli debatę na temat Europejskiego Funduszu Konkurencyjności. Dyskusja dotyczyła propozycji utworzenia nowego instrumentu finansowego wspierającego transformację przemysłową i zielone technologie w UE. Podkreślano potrzebę uproszczenia regulacji, zwiększenia inwestycji oraz roli Polski jako potencjalnego beneficjenta funduszu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele instytucji unijnych, administracji oraz kluczowych sektorów, w tym motoryzacyjnego i farmaceutycznego.
-
Branża kosmetyczna
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz europosłanka Elżbieta Łukacijewska, zorganizował w Parlamencie Europejskim wystawę poświęcone wyzwaniom branży kosmetycznej. Uczestnicy mieli okazję przetestować kosmetyki „made in Poland” oraz porozmawiać z przedstawicielami mikro, małych, średnich i dużych firm kosmetycznych. Przedstawiciele branży kosmetycznej spotkali się również z polskimi europarlamentarzystami, aby porozmawiać o potrzebie tworzenia zrównoważonych regulacji w UE – spotkanie to współorganizowała Konfederacja Lewiatan.
-
Technologie cyfrowe
Wspólnie ze Związkiem Pracodawców Technologii Cyfrowych oraz ekspertkami ds. cyfrowych Lewiatana, zorganizowaliśmy w Parlamencie Europejskim debatę poświęconą roli przełomowych technologii w umacnianiu konkurencyjności Unii Europejskiej. Gospodarzem wydarzenia był europoseł Michał Kobosko, a wśród uczestników znaleźli się m.in. Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji oraz przedstawiciele BusinessEurope. Dyskusja koncentrowała się na potrzebie inwestycji w sztuczną inteligencję, rozwój infrastruktury danych oraz budowanie europejskiej suwerenności cyfrowej. Podkreślano, iż innowacje technologiczne są najważniejsze dla wzrostu gospodarczego i globalnej pozycji UE.
-
Regulacje rynku aptek
Wspólnie ze Związkiem Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz European Federation of Pharmacy Chains, zorganizowaliśmy wydarzenie, które było poświęcone potrzebie harmonizacji przepisów dotyczących funkcjonowania aptek w państwach członkowskich UE. Podkreślano, iż zróżnicowane regulacje krajowe ograniczają swobodę prowadzenia działalności, wpływają na dostęp pacjentów do leków oraz utrudniają rozwój nowoczesnych modeli opieki farmaceutycznej. Gospodynią wydarzenia była europosłanka Elżbieta Łukacijewska. W dyskusji głos zabrał m.in. przewodniczący Komisji SANT Adam Jarubas, a także wiceminister zdrowia Czech Jakub Dvořáček.
-
Bezpieczeństwo lekowe
Wraz z europosłem Adamem Jarubasem, przewodniczącym Komisji SANT oraz Lechem Pilawskim, członkiem Grupy Pracodawców w EKES, współorganizowaliśmy w Brukseli debatę na temat bezpieczeństwa lekowego jako filaru odporności i suwerenności Europy. W wydarzeniu wzięli udział europosłowie, ich doradcy, przedstawiciele administracji krajowej, federacji BusinessEurope oraz przedsiębiorcy. Dyskusja koncentrowała się na konieczności zapewnienia stabilnych dostaw leków i odbudowy produkcji farmaceutycznej w Unii Europejskiej – jako wyzwania nie tylko gospodarczego, ale także strategicznego. Podkreślano potrzebę wypracowania systemowych rozwiązań na poziomie unijnym, obejmujących wsparcie dla lokalnej produkcji oraz budowę zapasów krytycznych substancji.
Edukacja i wzmacnianie kompetencji europejskich
Jednym z kluczowych obszarów aktywności Konfederacji Lewiatan podczas przygotowań i trwania polskiej prezydencji w Radzie UE była edukacja i budowanie kompetencji w zakresie unijnego procesu legislacyjnego. Zwiększanie wiedzy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, mechanizmach stanowienia prawa oraz możliwościach wpływania na procesy legislacyjne są niezbędne, by skutecznie wzmacniać głos polskiego biznesu na forum europejskim.
W ramach działań edukacyjnych opracowaliśmy praktyczny przewodnik po unijnym procesie legislacyjnym, który w przystępny sposób wyjaśnia strukturę instytucji UE oraz etapy tworzenia prawa. Odbyły się także dedykowane szkolenia – zarówno wewnętrzne, jak i otwarte dla członków Lewiatana – poświęcone zagadnieniom związanym z polityką unijną, stanowieniem prawa i rolą organizacji pracodawców w dialogu europejskim.
Ważnym uzupełnieniem tej aktywności była wizyta studyjna w Brukseli, podczas których eksperci Lewiatana mieli okazję bezpośrednio spotkać się z przedstawicielami instytucji UE, federacji pracodawców oraz innych kluczowych interesariuszy. Te działania nie tylko zwiększały wiedzę i umiejętności uczestników, ale również budowały sieć kontaktów, wzmacniając zdolność polskiego biznesu do aktywnego uczestnictwa w procesach decyzyjnych na poziomie europejskim.
Działania edukacyjne miały dla nas szczególne znaczenie – bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego i lepszego zrozumienia unijnego procesu legislacyjnego trudno mówić o realnym wpływie na decyzje zapadające w Brukseli. Lewiatan zainicjował szereg aktywności, których celem było zwiększanie świadomości wśród przedsiębiorców i pokazanie, iż Unia Europejska to przestrzeń, w której oczekuje się głosu i zaangażowania biznesu. Cieszy nas, iż polska prezydencja w Radzie UE miała także ten edukacyjny wymiar – promując tematy istotne dla firm i zachęcając przedsiębiorców do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu polityk unijnych – podkreśliła Luana Żak, zastępczyni dyrektorki przedstawicielstwa Konfederacji Lewiatan w Brukseli.
Komunikacja spraw europejskich
Ważnym elementem naszych działań podczas prezydencji była również regularna i przystępna komunikacja spraw europejskich do członków Lewiatana, partnerów oraz opinii publicznej. Zależało nam na tym, aby unijna agenda była lepiej rozumiana i bardziej dostępna dla polskich przedsiębiorców.
Regularnie publikowaliśmy newsletter „Brussels Headlines”, w którym informowaliśmy o bieżących działaniach Konfederacji Lewiatan na poziomie unijnym, kluczowych procesach legislacyjnych oraz możliwościach zaangażowania w dialog europejski.
Równolegle prowadziliśmy cykl „Lewiatan z Brukseli” na łamach dziennika Rzeczpospolita, prezentując projekty legislacyjne najważniejsze z perspektywy polskiego biznesu. Artykuły te miały na celu przybliżenie mechanizmów działania UE oraz zwrócenie uwagi na tematy istotne dla polskich przedsiębiorców.
Wydarzenia i spotkania wysokiego szczebla w trakcie prezydencji
Europejskie Forum Nowych Idei – Wiosna 2025
EFNI Wiosna 2025 było wyjątkową edycją Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbyła się pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie było poświęcone przyszłości pracy. Uczestnicy dyskutowali o tym jak wykorzystywać nowe technologie, jak przyciągać najlepszych pracowników i jak budować rynek pracy, który nadąży za zmianami. W centrum debaty znalazły się nowe modele zatrudnienia, kompetencje przyszłości i rola dialogu społecznego.
Gościliśmy w Warszawie federacje biznesowe z Europy
Aby skutecznie działać w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu biznesowym, najważniejsze jest utrzymywanie partnerskich relacji nie tylko na poziomie krajowym, ale również międzynarodowym. Konfederacja Lewiatan od lat pielęgnuje współpracę z organizacjami pracodawców z całej Europy, co pozwala na wymianę cennych doświadczeń i najlepszych praktyk. W trakcie prezydencji kontynuowaliśmy dialog z europejskimi federacjami pracodawców, podczas których omawialiśmy szereg kluczowych kwestii, które mają istotny wpływ na rozwój przedsiębiorczości w Polsce i Europie. W ostatnim czasie Lewiatan gościł między innymi takie organizacje jak:
- Szwedzka Federacja Pracodawców (Svenskt Näringsliv), z którą rozmawialiśmy o cyfryzacji, rynku pracy, wyzwaniach migracji zarobkowej, bezpieczeństwie, uproszczeniu unijnej legislacji i jednolitym rynku;
- Mouvement des Entreprises de France (MEDEF), Association française des entreprises privées (AFEP) i France Industrie (FI), z którymi rozmawialiśmy o legislacji UE w obszarze cyfryzacji, energii, klimatu i finansów, a także jej wpływie na europejskich przedsiębiorców;
- Fińska Federacja Przedsiębiorców (Suomen Yrittäjät), z którą dyskutowaliśmy o wyzwaniach legislacyjnych, transformacji energetycznej, odbudowie Ukrainy i przyszłości współpracy biznesowej w Europie.
Jak podkreśla Ewelina Augustyniak, ekspertka ds. UE – Zainteresowanie zagranicznych federacji współpracą z Konfederacją Lewiatan w okresie polskiej prezydencji było wyraźne i znaczące, co potwierdza rosnącą rolę organizacji pracodawców w europejskim dialogu. Przedstawiciele Lewiatana aktywnie uczestniczyli zarówno w oficjalnych spotkaniach, jak i w nieformalnych rozmowach odbywających się na marginesie wydarzeń organizowanych w ramach prezydencji. Tego rodzaju zaangażowanie umożliwia budowanie międzynarodowych koalicji, lepszą koordynację wspólnych stanowisk oraz skuteczniejszą wymianę doświadczeń. Co równie istotne, te kontakty i inicjatywy tworzą cenny kapitał na przyszłość – sprzyjają długofalowej współpracy i umacnianiu roli europejskiego biznesu w procesie decyzyjnym UE.
Reprezentowaliśmy biznes na wydarzeniach zorganizowanych przez prezydencję
Konfederacja Lewiatan brała aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez polską prezydencję, w tym w SIMFO 2025 poświęconym przyszłości jednolitego rynku UE oraz w EU Industry Days dotyczących rozwoju przemysłu europejskiego, w ramach którego współorganizowaliśmy panel nt. szans i wyzwań związanych z Clean Industrial Deal.
Ponadto jako jedyny członek BIAC (Business and Industry Advisory Committee) z Polski, uczestniczyliśmy w pracach tej organizacji. Przykładem takiej aktywności było uczestnictwo w ministerialnym spotkaniu OECD, które zgromadziło ministrów i wysokich rangą przedstawicieli z ponad 40 państw OECD oraz partnerów społecznych.
Wsparcie dla ukraińskiego biznesu
Kontynuujemy swoje zaangażowanie we wsparcie ukraińskiego biznesu, które nabrało szczególnego znaczenia w kontekście konfliktu zbrojnego. Działania te obejmują współpracę ze Związkiem Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP), w tym otwarcie biur SUP w siedzibie Konfederacji Lewiatan w Brukseli oraz Warszawie. W ramach współpracy dwustronnej zorganizowaliśmy wiele spotkań, w tym między innymi, spotkanie poświęcone roli Polski w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską, podczas którego omawiano możliwości współpracy oraz wyzwania stojące przed ukraińskimi przedsiębiorcami na rynku unijnym. Konfederacja Lewiatan uczestniczyła również w biznesowym szczycie UE-Ukraina w Brukseli, którego tematem przewodnim było pogłębienie współpracy gospodarczej z Kijowem, przyspieszenie odbudowy Ukrainy oraz wsparcie jej drogi do członkostwa w UE.
Przykłady długoterminowych efektów działań
Działania Konfederacji Lewiatan w sprawach europejskich mają charakter długoterminowy. Przykładem skuteczności takiego podejścia jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 czerwca 2025 roku, który stwierdził, iż obowiązujący w Polsce zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. Wyrok ten jest konsekwencją skargi złożonej przez Lewiatana oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET do Komisji Europejskiej i stanowi efekt wieloletnich wspólnych działań: kilkudziesięciu spotkań z KE oraz decydentami w Brukseli, regularnego przekonywania do naszych argumentów, m. in. o znaczeniu wolności prowadzenia działalności gospodarczej jako fundamentu wspólnego rynku europejskiego.
Podsumowanie
Okres polskiej prezydencji w Radzie UE stanowił dla Konfederacji Lewiatan okazję do intensyfikacji działań na forum europejskim. Zrealizowane w tym czasie inicjatywy obejmowały szerokie spektrum aktywności – od organizacji konkretnych wydarzeń w Brukseli, przez dialog z administracją rządową, po długoterminowe działania edukacyjne i analityczne. Kluczowym elementem tych działań było połączenie aktywności o charakterze promocyjnym z pracą merytoryczną nad konkretnymi rozwiązaniami regulacyjnymi. Doświadczenia z tego okresu będą wykorzystane w dalszych działaniach Konfederacji Lewiatan na forum europejskim, które będą kontynuowane również po zakończeniu polskiej prezydencji. Jednym z takich działań będzie dalsze funkcjonowanie Zespołu Task Force Prezydencja, który będzie dążył do wzmacniania dialogu w sprawach europejskich, m. in. poprzez kontynuację „Spotkań z prezydencją”. Takie podejście wynika z przekonania, iż aktywność w sprawach europejskich, aby była skuteczną, musi mieć charakter ciągły, regularny, a nie tylko okazjonalny.
Część z wyżej wymienionych działań zostało zrealizowanych w ramach projektu „Dialog społeczny: uwarunkowania regionalne, krajowe i unijne”. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu FERS 2021-2027.