44-osobowa grupa z Francji odwiedziła w okresie od 8 do 15 lipca 2025 roku swych gostyńskich przyjaciół. Program pobytu przygotowało Stowarzyszenie „Dom Europejski”, a gospodarzami byli członkowie tej organizacji, przyjmując Francuzów w swoich domach.
W programie znalazła się między innymi krótka podróż autobusem po Gostyniu w asyście wiceburmistrza Macieja Czajki, dzięki czemu Francuzi obejrzeli najnowsze inwestycje – zarówno niedawno zakończone, jak i trwające; zarówno te gminne, jak i te realizowane przez inwestorów wyższego szczebla. Zmiany w układzie komunikacyjnym goście uznali za najbardziej spektakularne.
Podczas spotkania w ratuszu burmistrz Gostynia Jerzy Kulak opowiedział też o innych realizowanych i planowanych przedsięwzięciach. Francuzi z uznaniem przyjęli wiadomości o działaniach proekologicznych, w tym o „Gostyńskim Zielonym Ładzie”. Ale największe wrażenie wywołała na gościach informacja o zredukowaniu do zera zadłużenia gminy.
Pozytywnych emocji nie brakowało podczas rywalizacji na bulodromie w Lesznie – w ramach Międzynarodowego Turnieju Przyjaźni o Puchar Marsylianki. Pétanque to popularna we Francji gra towarzyska, po polsku zwana petanką lub grą w bule.
Na stracie stanęły 62 ekipy, a byli wśród nich – w tym obok „naszych” Francuzów i gostynian, którymi byli głównie reprezentanci „Domu Europejskiego” – profesjonaliści z całej Polski. Z zaproszenia do udziału skorzystała też skromna ekipa samorządowa z burmistrzem na czele. Nie wynik był tu ważny, ani pogoda, która momentami próbowała przeszkadzać uczestnikom turnieju – ważne były rozmowy, nawiązywane kontakty i niesamowicie pozytywna atmosfera.
W poniedziałek 14 lipca, podczas wieczoru pożegnalnego w świetlicy na Brzeziu, Francuzi bardzo gorąco dziękowali wszystkim gospodarzom za gościnność. Podkreślali, iż czują się w Gostyniu jak w domu. Gorącymi oklaskami nagrodzili też występ gostyńskiej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń, która dała blisko godzinny koncert w dniu francuskiego święta.
Wizyta gości z Normandii była częścią projektu pn. „Wczoraj jeszcze różni, dziś zjednoczeni – trzy dekady partnerstwa”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Dom Europejski” w ramach działań na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej – przy wsparciu finansowym gminy Gostyń.
Jednym z punktów programu wizyty gości z Normandii było odsłonięcie na cmentarzu w Starym Gostyniu tablicy pamiątkowej poświęconej Antoniemu Kolińskiemu, aktywnemu w XIX wielkopolskiemu społecznikowi, który znaczną część swego dorosłego życia związał z ziemią gostyńską. Szczegóły uroczystości w odrębnym artykule - KLIKNIJ w obrazek poniżej
https://gostynska.pl/wiadomosci/przyjaciele-z-gostynia-i-francji-zjednoczeni-przy-tablicy-pamiatkowej-ku-czci-antoniego-kolinskiego/Xeo6hMveUzsUZUOsreSk