Historyczne obiekty z Płocka i powiatu płockiego z ministerialnym wsparciem. Które zabytki i na co przeznaczą otrzymane środki?

5 godzin temu

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Opactwo Pobenedyktyńskie, kościół św. Aleksego w Trzepowie, a także kościół św. Floriana w Radzanowie, dawny młyn w Bodzanowie i zabytkowy spichlerz w Radzanowie – to obiekty z Płocka i powiatu płockiego, które otrzymały finansowe wsparcie z ministerialnego programu „Ochrona zabytków”.

W poniedziałek, 7 lipca, w Sali Biskupów Opactwa Pobenedyktyńskiego w Płocku Bożena Żelazowska – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków spotkała się z beneficjentami programu. Polityczce towarzyszyli wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, biskup płocki Szymon Stułkowski, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Płockiego Lech Dąbrowski oraz dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w MKiDN Jakub Makowski.

Katedra, dawny młyn i Sanniki…

Promesy wręczono 59 beneficjentom z terenu całego Mazowsza, w tym oczywiście również z Płocka i powiatu płockiego. Zabytki w naszym mieście i ziemi płockiej, które odebrały dofinansowanie to: bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku (XVI w.), która otrzymała środki na konserwację i restaurację polichromii w nawie północnej i podchórzu (764 tys. zł); kościół pw. św. Floriana. (XIX w.) w Radzanowie na dotację przeznaczy na prace ratunkowe przy sklepieniach kościoła (300 tys. zł.); dawny młyn w Bodzanowie (XX w.) na remont podłogi parteru (60 tys. zł); kościół p.w.św. Aleksego (XVI w.) w Płocku z przeznaczeniem na prace konserwatorskie ambony z połowy XIX wieku (50 tys. zł); spichlerz położony w Radzanowie z końca XIX w.na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowym spichlerzu w Radzanowie (60 tys. zł); dawne Opactwo Benedyktyńskie (XI w.) w Płocku na ratunkowy remont dachu-etap V część I – (ponad 328 tys. zł). Nie można również pominąć, iż bliski sercu płocczan zespół pałacowy w Sannikach otrzymał pieniądze na remont części elewacji zabytkowego pałacu 200 tys. zł.

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Ochrona zabytków” dedykowany jest właścicielom i posiadaczom zabytków wpisanych do rejestru zabytków i wymagających przeprowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych. W pierwszym naborze rozdysponowano kwotę ponad 144 mln, w tym 17,5 mln na zabytki z terenu województwa mazowieckiego. Wśród beneficjentów są osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, kościoły i związki wyznaniowe.

Tradycja i troska…

– Nasza tradycja, kultura, historia to wartości, o które powinniśmy dbać i pielęgnować z należytym pietyzmem. Robimy to, czego przykładem jest dzisiejsza uroczystość w zacnych murach dawnego Opactwa Benedyktyńskiego w Płocku. Gratuluję wszystkim beneficjentom i zapewniam, iż ochrona zabytków jest jednym z naszych priorytetów, dlatego już zapraszam do kolejnych programów – podkreślał Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski.

– Ochrona zabytków, dbałość o dziedzictwo kulturowe jest naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń i wyrazem miłości do Ojczyzny. Dlatego bardzo się cieszę z każdego programu, z każdego przedsięwzięcia, którego celem jest troska o zabytki i zachowanie ich w jak najlepszym stanie – powiedział starosta Sylwester Ziemkiewicz. – Serdecznie gratuluję wszystkim beneficjentom i dziękuję Pani Minister Bożenie Żelazowskiej oraz niestrudzonemu orędownikowi ziemi płockiej w polskim parlamencie – marszałkowi Piotrowi Zgorzelskiemu.

Źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Płocku

Idź do oryginalnego materiału