Jarosław Kaczyński o Grzegorzu Braunie po jego wypowiedzi o Auschwitz: Działa z obcej inspiracji na szkodę Polski

1 tydzień temu

Kwestionowanie Holokaustu i tego, co wydarzyło się w Auschwitz jest nieakceptowalne m.in. dlatego, iż jest brakiem elementarnego szacunku wobec ofiar, które straciły tam życie oraz wpisuje się w politykę zafałszowywania historii. Wypowiedzi Grzegorza Brauna w tej sprawie tylko potwierdzają, iż działa on z obcej inspiracji na szkodę – bardzo poważną szkodę – naszego kraju – napisał na X Jarosław Kaczyński.

Chodzi o wypowiedź Grzegorza Brauna z Radia Wnet. Lider Konfederacji Korony Polskiej powiedział m.in., iż „Auschwitz z komorami gazowymi to fake”. Negowanie zbrodni nazistowskich i komunistycznych jest w Polsce karane – Braunowi może grozić do 3 lat więzienia.

Oburzenie wybrykiem Brauna wyraził już polski Kościół. Biskupi wzywają polityka do odwołania kłamstw i przeprosin za nie.

Kwestionowanie Holokaustu i tego, co wydarzyło się w Auschwitz jest nieakceptowalne https://t.co/jrzkNjuVZ3. dlatego, iż jest brakiem elementarnego szacunku wobec ofiar, które straciły tam życie oraz wpisuje się w politykę zafałszowywania historii. Wypowiedzi Grzegorza Brauna w…

— Jarosław Kaczyński (@OficjalnyJK) July 11, 2025

Przypomnijmy, iż KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Założony przez Niemców obóz jest symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Jak przypomina muzeum Auschwitz, bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień:

– Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny – czytamy na stronie muzeum Auschwitz.

Idź do oryginalnego materiału