Jest wniosek o przymusowe doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji ds. Pegasusa

1 tydzień temu
Zdjęcie: Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Marcin Obara


Prokurator generalny, szef MS Adam Bodnar poinformował w piątek (11 lipca), iż przekazał do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry (PiS) na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Ziobro nie stoi ponad prawem – podkreślił Bodnar.

Bodnar na platformie X zaznaczył też, iż Ziobro – na wezwanie sejmowej komisji śledczej – ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.

Tak jak każdy inny obywatel, który takie wezwanie otrzyma

– podkreślił prokurator generalny.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Zbigniew Ziobro nie stoi ponad prawem. Na wezwanie sejmowej Komisji Śledczej ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania – tak jak każdy inny obywatel, który takie wezwanie otrzyma.

Zgodnie z obowiązującym prawem przekazałem dzisiaj do Marszałka Sejmu @szymon_holownia wniosek…

— Adam Bodnar (@Adbodnar) July 11, 2025

Przypomniał też, iż wniosek w tej sprawie do niego sformułowała przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak podkreśliła w komunikacie, iż zatrzymanie posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (z wyjątkiem ujęcia na gorącym uczynku) możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu. Po ewentualnej zgodzie Sejmu o jego zatrzymaniu i doprowadzeniu będzie decydował jeszcze sąd.

Prokurator poinformowała też, iż wniosek komisji śledczej w tej sprawie ocenił Zespół Śledczy nr 3 Prokuratury Krajowej, który prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie Pegasusa. Zespół ten miał ustalić, czy wniosek zawiera wszystkie elementy wymagane przepisami ustawy o wykonywaniu mandatu posła, a także – czy wskazuje na okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające zatrzymanie oraz przymusowe doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji śledczej.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Komisja ds. Pegasusa wnioskuje ws. zatrzymania i doprowadzenia Ziobry na posiedzenie

27 czerwca 2025

Sejmowa Komisja śledcza ds. Pegasusa zdecydowała w piątek (27 czerwca) o rozpoczęciu procedury mającej na celu zatrzymanie i doprowadzenie na jej posiedzenie b. szefa MS Zbigniewa Ziobry (PiS). To...

Czytaj więcejDetails

Z analizy wynika, iż Sejmowa Komisja Śledcza wykorzystała wszystkie przewidziane w procedurze karnej środki umożliwiające przesłuchanie Zbigniewa Ziobro w charakterze świadka. W przypadku każdego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa posła, Komisja podejmowała uchwałę o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o nałożenie na niego kary pieniężnej. Działania te okazały się bezskuteczne, co uzasadnia odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła w przypadku jego nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu

– czytamy w komunikacie prok. Adamiak.

Procedurę w tej sprawie komisja wszczęła pod koniec czerwca br. w związku z kolejną, ósmą już, nieobecnością na przesłuchaniu byłego ministra sprawiedliwości i byłego prokuratora generalnego.

Jest szansa, żeby jeszcze w lipcu uchylenie immunitetu procedować, a na początek września wyznaczyć ten termin

– powiedział wtedy wiceszef komisji śledczej ds. Pegasusa Tomasz Trela (Lewica).

Ziobro, podobnie jak inni politycy PiS, uważa, iż sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie i przywołuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września ub.r. o tym, iż uchwała Sejmu o powołaniu tej komisji była niekonstytucyjna.

Odnosząc się do decyzji komisji, Ziobro napisał na platformie X, iż komisja ds. Pegasusa „została zdelegalizowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 10 września 2024 roku i od tamtej pory nie istnieje”. Według niego „fakt, iż premier Donald Tusk nie publikuje wyroku (TK), nie podważa jego mocy prawnej”. W związku z tym – jak ocenił – „premier poniesie odpowiedzialność karną za swoje działania”.

Jego przestępstwo nie może uchylać Konstytucji, ani stanowić nowego źródła prawa

– dodał poseł PiS.

Podobna procedura miała już miejsce w tym roku. Pod koniec stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zarządził, na wniosek komisji i po wcześniejszym uchyleniu Ziobrze immunitetu, o jego przymusowym doprowadzeniu na posiedzenie 31 stycznia. W tym dniu policja zatrzymała Ziobrę po godzinie 10.30, gdy skończył udzielać wywiadu w Telewizji Republika. Rozpoczęcie posiedzenia komisji śledczej zaplanowane było na godz. 10.30. Ponieważ do tej godziny Ziobry nie było w sali obrad, komisja uznała doprowadzenie za nieskuteczne i zadecydowała o skierowaniu wniosku o zastosowanie wobec niego kary porządkowej w postaci do 30 dni aresztu. Wniosku komisji w tej sprawie nie uwzględnił jednak wtedy sąd.

Komisja śledcza ds. Pegasusa bada, czy użycie tego systemu inwigilacyjnego przez rząd, służby specjalne i policję w czasie, kiedy rządziło PiS było zgodne z prawem. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.

Czytaj także:

KRAJ I ŚWIAT

Jest wniosek o zatrzymanie Ziobry. Chodzi o komisję ds. Pegasusa

2 lipca 2025

Do Prokurora Generalnego dotarł wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS, byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro. Sprawa dotyczy jego potencjalnego zatrzymania i doprowadzenia na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa....

Czytaj więcejDetails
Idź do oryginalnego materiału