Książnica Cieszyńska zdigitalizuje swe najstarsze księgi

9 godzin temu

Książnica Cieszyńska przystępuje właśnie do stworzenia cyfrowych kopii najstarszych białych kruków. „Z euforią informujemy, iż ruszył pierwszy etap projektu mającego na celu digitalizację najcenniejszych zabytków piśmiennictwa przechowywanych w naszych zbiorach. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze do stworzenia cyfrowych kopii unikatowych inkunabułów, czyli książek wydrukowanych w okresie od wynalezienia druku przez Johannesa Gutenberga (ok. 1455) do końca 1500 roku” – poinformowali nadolziańscy bibliotekarze.

Inkunabuły stanowią najstarszą kategorię tzw. starych druków, czyli książek wydanych do końca XVIII wieku. Jak przypominają specjaliści Książnicy Cieszyńskiej, współczesna klasyfikacja historyczna dzieli je na inkunabuły (do 1500 r. włącznie), postinkunabuły (wydania rozpoczęte przed 1500 r., a ukończone po tej dacie), paleotypy (drukowane w latach 1501–1550), oraz stare druki adekwatne (wydane od 1551 do 1800 roku).

„W ramach projektu planujemy zdigitalizować 60 najstarszych druków. Po zakończeniu wszystkich etapów będą one dostępne on-line zarówno w profilu Książnicy Cieszyńskiej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, jak i w naszym katalogu, a także na międzynarodowych platformach. To istotny krok w stronę popularyzacji wiedzy o dziedzictwie piśmienniczym regionu i jego ochrony dla przyszłych pokoleń” – przekonuje Książnica Cieszyńska.

Projekt wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. w tej chwili w bibliotece realizowane są pierwsze prace, m.in. precyzyjne pomiary, szczegółowe opisy bibliograficzne oraz przygotowanie woluminów w pracowni introligatorskiej. Przed rozpoczęciem procesu skanowania każda księga musi zostać także odpowiednio zabezpieczona i oznaczona.

Idź do oryginalnego materiału