Miasto zaprasza młodzież do współpracy

8 godzin temu
Zdjęcie: Miasto zaprasza młodzież do współpracy


Rozpoczął się remont pomieszczeń przy ul. Paderewskiego 49/51, gdzie powstanie siedziba kieleckiego Urban Labu, czyli przestrzeni, w której młodzież będzie mogła aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. Lokal będzie gotowy jesienią tego roku, ale już od kilku miesięcy, w ramach projektu, samorząd prowadzi wiele działań skierowanych do młodych mieszkańców.

Warsztaty kreatywne z grafiki i szycia, zajęcia z samoobrony dla kobiet, spotkania z osobami decydującymi o kierunkach rozwoju miasta i debaty o ważnych dla Kielc sprawach. To inicjatywy, które w pierwszym półroczu funkcjonowania projektu Urban Lab – Miasto dla młodych udało się już zrealizować. Ponadto do czwartku (10 lipca) mieszkańcy Kielc w wieku od 13 do 25 lat mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł, na realizację miniprojektów.

– Celem przedsięwzięcia jest aktywizowanie młodych osób do działania na rzecz Kielc – tłumaczy Barbara Biskup, kierownik Urban Lab Kielce.

– Z naszych obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, iż nie identyfikują się oni z tym miastem. Raczej stąd wyjeżdżają niż tutaj przyjeżdżają. Naszym głównym zadaniem na najbliższe lata jest sprawić, by młodzi ludzie polubili to miasto oraz żeby chcieli się tu rozwijać i zostawać – informuje Barbara Biskup.

– Jednym z wydarzeń, w które Urban Lab będzie zaangażowany w najbliższym czasie, jest Dzień Młodzieży. Odbędzie się on 8 sierpnia na kieleckim Rynku – informuje Dominika Chmielewska z Urzędu Miasta Kielce.

– Połączymy to ze spotkaniem młodzieżowych rad z całego województwa i miast uczestniczących w projekcie Urban Lab. Wydarzenie wspólnie organizujemy z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego oraz organizacjami pozarządowymi – mówi Dominika Chmielewska.

Agata Wojda, prezydent Kielc tłumaczy, iż rozpoczynając projekt Urban Lab, miastu zależało na budowie aktywnej społeczności. To jeden z priorytetów budowanej polityki młodzieżowej.

– Urban Lab to też środowisko, któremu dajemy przestrzeń, żeby o tym mieście współdecydowało. Myślę, iż grupę, która tu powstała da się zauważyć na ulicach naszego miasta oraz podczas różnych wydarzeń miejskich – przekonuje Agata Wojda.

Obecnie w projekt zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Wśród nich jest Klaudia Chamera, która – jak mówi – choć studiuje poza Kielcami, planuje wrócić do stolicy regionu po skończeniu nauki.

– Wiem, jak młodzi ludzie odbierają nasze miasto i województwo. Myślę, iż perspektywa tego, iż w Kielcach też się da zrobić coś ciekawego, kreatywnego jest taką iskierką, która może zacząć tę zmianę – uważa Klaudia Chamera.

Wszelkie informacje na temat działań podejmowanych przez Urban Lab można znaleźć na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych.

Idź do oryginalnego materiału