Karol Nawrocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich, zapowiada zdecydowaną obronę programów socjalnych wprowadzonych przez rządy Zjednoczonej Prawicy. Podczas wystąpienia na zjeździe NSZZ „Solidarność” w Kołobrzegu oskarżył obecny rząd Donalda Tuska o zaniechania społeczne i gospodarcze.
– Chcemy Polski ambitnej i rozwijającej się, ale też takiej, która dzieli się dobrami w sposób sprawiedliwy. Dziś Polska Donalda Tuska tak nie wygląda – mówił Nawrocki. – To kraj znieczulicy społecznej, w którym masowo zwalnia się pracowników, niszczy się Pocztę Polską, a zakłady przemysłu drzewnego upadają – dodał.
Kandydat PiS zadeklarował, iż jako prezydent nie dopuści do podwyższenia wieku emerytalnego. – Będę się bił o 13. i 14. emeryturę oraz wszystkie zdobycze socjalne wypracowane przez ostatnie osiem lat – za waszą sprawą, za waszą inspiracją – powiedział do związkowców.
W swoim przemówieniu odniósł się również do kwestii gospodarczych. Skrytykował politykę prywatyzacyjną z lat 90., mówiąc o „depolonizacji gospodarki”, której efekty, jego zdaniem, odczuwalne są do dziś. – Dziś mówi się o repolonizacji, ale przecież repolonizować trzeba coś, co wcześniej zostało odebrane – podkreślił.
Wyniki sondażu: Trzaskowski przed Nawrockim, ale PiS-owski kandydat zyskuje
Jak wynika z najnowszego sondażu pracowni Opinia24 dla “Faktów” TVN i TVN24, w pierwszej turze wyborów prezydenckich najwięcej głosów uzyskałby Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) – 32 proc. poparcia. To spadek o 1 punkt procentowy względem badania z 9 kwietnia.
Drugie miejsce zajmuje Karol Nawrocki z wynikiem 26 proc., co oznacza wzrost aż o 4 punkty procentowe – największy spośród wszystkich kandydatów. Trzecie miejsce zajmuje Sławomir Mentzen (Konfederacja) – 15 proc. poparcia, bez zmian względem poprzedniego badania.
W dalszej kolejności znaleźli się:
- Szymon Hołownia (Polska 2050 – Trzecia Droga) – 6 proc. (+1 pkt proc.),
- Adrian Zandberg (Razem) – 5 proc. (bez zmian),
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) – 4 proc. (bez zmian),
- Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – 4 proc. (+2 pkt proc.),
- Krzysztof Stanowski (Kanał Zero) – 2 proc. (+1 pkt proc.),
- Joanna Senyszyn (niezależna) – 1 proc.,
- Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) – 1 proc.
Sondaż wskazuje na możliwą polaryzację sceny politycznej między kandydatami największych ugrupowań. Wzrost poparcia dla Nawrockiego może oznaczać konsolidację elektoratu prawicy wokół kandydata PiS.
Na podst. Money.pl