Przedstawiciele Rodzin Katyńskich, kombatanci, mieszkańcy Opola, władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz uczniowie opolskich szkół oddali hołd polskim oficerom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.
– Spotykamy się dziś w nastroju zadumy i pamięci, by oddać hołd ofiarom jednej z najtragiczniejszych zbrodni w historii naszego narodu – zbrodni katyńskiej – mówiła wojewoda opolska Monika Jurek. – Minęło 85 lat od tamtych wydarzeń, ale rana, jaką zadała nam ta tragedia, wciąż pozostaje żywa w sercach Polaków. Wiosną 1940 r. ponad 22 tys. polskich oficerów, funkcjonariuszy, przedstawicieli inteligencji zostało zamordowany strzałem w tył głowy przez sowieckie zbrodnicze służby. Byli to ludzie, którzy stanowili elitę naszego państwa. Patrioci gotowi służyć ojczyźnie w każdej chwili. Ich jedyną winą było to, iż byli Polakami, wiernymi przysiędze i wartościom. Wartościom, które budowały fundamenty wolnej Rzeczypospolitej. (1:03) Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w zbiorowych grobach w Katyniu, Miednoje, Bykowni i innych miejscach. Przez dziesięciolecia prawda o Katyniu była zakazana. Kłamstwo katyńskie miało wymazać pamięć o ofiarach, zdeptać prawdę, zdeformować historię. Ale pamięć o nich przetrwała dzięki rodzinom, które przez pokolenia pilnowały wspomnienia, dzięki historykom, dzięki wszystkim, którzy nie pozwolili zamilknąć temu, co się wydarzyło. Dziś, po latach, mówimy wyraźnie: pamiętamy i będziemy pamiętać, bo naród, który traci pamięć, traci przyszłość.
Opolszczyzna również nosi w sobie pamięć o Katyniu. W wielu naszych miejscowościach żyją rodziny ofiar. Są tablice, krzyże, dęby pamięci. To nasz obowiązek nie tylko wobec historii, ale wobec przyszłych pokoleń, by przekazywać tę prawdę dalej, by młodzi Polacy wiedzieli, iż wolność, którą dziś mamy, nie jest dana raz na zawsze. Że jest okupiona cierpieniem i krwią naszych przodków.
– Dziś, jako przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej na ziemi opolskiej, pochylam głowę nad ofiarami zbrodni katyńskiej, przed ich rodzinami, przed ich niezłomnym duchem, który przetrwał kłamstwo, przetrwał czas i dziś staje się dla nas drogowskazem. Niech pamięć o Katyniu będzie dla nas przestrogą i zobowiązaniem, by Polska zawsze była silna, wolna i wierna swoim wartościom. Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci – mówiła Monika Jurek.
– Składam hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. 85 lat temu tysiące polskich oficerów, podoficerów, wojska i policji, a także księży i cywilów, którzy trafili do obozów NKWD w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje zostało brutalnie zamordowanych – mówił wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca. – Polska bezpowrotnie straciła ludzi tworzących elitę, obywateli, służb mundurowych i państwa II Rzeczypospolitej. Ich śmierć stała się ogromną pokoleniową wyrwą dla narodu i państwa. Śmiało można powiedzieć, iż ta niepowetowana strata negatywnie zaważyła na kształtowaniu dalszych politycznych i gospodarczych kierunków rozwoju kraju. Ślad po zbrodni, uparcie próbowano wymazać. Zapadła cisza. Świat milczał albo kłamał o tej zbrodni sprzed ponad 50 lat.
Wieloletnie kłamstwo katyńskie i haniebne milczenie przerwały dopiero ruchy wolnościowe w Polsce w 1980 roku i odzyskanie suwerenności po 1989. Historia zbrodni katyńskiej jest przykładem, iż faktów i prawd nie da się wymazać i zakłamać. Bo one żyją ponad wszystko mocno zakorzenione w sercach i umysłach narodu, w bohaterskiej postawie kresowiaków i rodzin ofiar zbrodni.
– Dziękuję serdecznie i składam wyrazy uznania Stowarzyszeniu Rodzi Katyńskich w Opolu za ochronę prawnej pamięci o zbrodni katyńskiej oraz niestrudzonej jej krzewieniu przez lata i kolejne pokolenia mieszkańców Śląska Opolskiego. Katyń i Golgota Wschodu przez cały czas mocno nas poruszają. Nie tylko jako świadectwo martyrologii narodu polskiego, ale także jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Dziękuję Państwu serdecznie za udział w dzisiejszej uroczystości i stworzenie wspólnoty pamięci, która razem przepracowuje bolesne i trudne karty historii. Chwała bohaterom!




















































































Fot. melonik, UWWO