Platforma chwali się sukcesem w Brukseli. Uproszczenia dla rolników na stole

7 godzin temu

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przyniosła rekordową liczbę propozycji zmian w polityce rolnej. Jak poinformowała Koalicja Obywatelska, nasz kraj przedstawił blisko 400 wniosków o uproszczenia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. To efekt intensywnych konsultacji z rolnikami i odpowiedź na ich wieloletnie postulaty dotyczące ograniczenia biurokracji i zwiększenia elastyczności przepisów.

Fot. Warszawa w Pigułce

Polska prezydencja w Radzie UE z rekordowym wynikiem. Blisko 400 propozycji uproszczeń dla rolników

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej została przez Koalicję Obywatelską określona jako „przełomowa” – szczególnie w kontekście polityki rolnej. Jak poinformowano w mediach społecznościowych, podczas przewodnictwa naszego kraju zgłoszono niemal 400 propozycji uproszczeń w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Dla rolników może to oznaczać mniej biurokracji, łatwiejsze rozliczenia i większą przewidywalność przepisów.

Mniej papierologii, więcej elastyczności

W mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej pojawiła się grafika promująca efekty polskiej prezydencji w Radzie UE. „Blisko 400 propozycji uproszczeń Wspólnej Polityki Rolnej” – głosi hasło na tle zdjęcia pracujących kombajnów. Partia podkreśla, iż działania te były odpowiedzią na postulaty środowisk rolniczych z całej Unii.

Uproszczenia mają dotyczyć m.in. zasad składania wniosków o dopłaty, kontroli administracyjnych i stosowania narzędzi cyfrowych. Zapowiadane zmiany mają przyspieszyć procesy rozliczeń oraz zredukować obciążenia biurokratyczne, z którymi borykają się rolnicy w całej Europie.

Polska chce być liderem zmian w rolnictwie

Polska, jako państwo członkowskie z jednym z największych sektorów rolnych w UE, od dawna postuluje uproszczenie procedur i bardziej elastyczne podejście do regulacji rolniczych. W czasie swojej prezydencji nasz kraj złożył szereg propozycji mających poprawić funkcjonowanie WPR – w tym tych dotyczących zazielenienia, dobrostanu zwierząt i warunkowości wypłat.

Koalicja Obywatelska zapowiada dalsze działania na forum unijnym, mające na celu ułatwienie życia rolnikom, w tym walkę z nadmierną sprawozdawczością i niejasnymi wymogami środowiskowymi. Politycy PO przekonują, iż polska inicjatywa zyskała poparcie wielu państw członkowskich i może realnie wpłynąć na nowy kształt polityki rolnej po 2027 roku.

Hasło: #PrzełomowaPrezydencja

Udostępniony przez Platformę post opatrzono hasztagiem #PrzełomowaPrezydencja, który ma podkreślać znaczenie polskiego głosu w debacie o przyszłości europejskiego rolnictwa. Wpis w ciągu kilku godzin zebrał setki reakcji, zarówno pozytywnych, jak i krytycznych. Część internautów chwali kierunek zmian, inni zarzucają partii „propagandę sukcesu”.

Niezależnie od opinii politycznych, liczba zgłoszonych przez Polskę propozycji świadczy o aktywnym zaangażowaniu w procesy legislacyjne w UE i rosnącej roli naszego kraju w kształtowaniu unijnej polityki rolnej. Teraz wszystko zależy od dalszych negocjacji w Brukseli i decyzji Komisji Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału