Polacy mogą usłyszeć inny hymn? Projekt ustawy wraca na rządowe biurka

4 godzin temu

Polski hymn, flaga i godło znów znalazły się na celowniku rządu. Ministerstwo Kultury oficjalnie ogłosiło powrót do kontrowersyjnego projektu, który zakłada zmiany w symbolach narodowych. W grę wchodzi m.in. nowa wersja „Mazurka Dąbrowskiego” i korekty wyglądu Orła Białego. Choć celem ma być ujednolicenie przepisów, wielu Polaków obawia się, iż zmiany pójdą za daleko.

Fot. Warszawa w Pigułce

Rząd znów rusza z reformą symboli narodowych. Zmieni się hymn, flaga i godło?

To może być rewolucja, jakiej Polacy się nie spodziewali. Rząd wraca do pomysłu zmiany symboli narodowych: flagi, godła i… choćby hymnu. Choć oficjalnie chodzi o „ujednolicenie i doprecyzowanie przepisów”, skala zmian może zaskoczyć. W grę wchodzi m.in. zamiana zwrotek w „Mazurku Dąbrowskiego” i nowe wytyczne dla wyglądu Orła Białego.

Reforma jak za PiS-u. Powracają dawne plany

Ministerstwo Kultury oficjalnie ogłosiło, iż reaktywuje projekt ustawy o symbolach państwowych. Prace nad dokumentem zlecono już specjalnemu zespołowi ekspertów, który ma opracować jednolite i aktualne przepisy. Jak poinformowano, do prac zostali zaangażowani m.in. graficy, heraldycy, muzycy, a także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz przedstawiciele kancelarii premiera i prezydenta.

Projekt nie jest nowy. Został przygotowany jeszcze w czasie rządów PiS, a jego główne założenia wywołały już wtedy duże kontrowersje. Najgłośniejszym punktem była planowana zmiana kolejności zwrotek w hymnie Polski – pomysł mocno krytykowany przez historyków.

Mazurek Dąbrowskiego do poprawki? Eksperci protestują

Zgodnie z propozycją z 2021 roku, hymn miałby się zaczynać od słów: „Jak Czarniecki do Poznania…”, a nie – jak dotychczas – od „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…”. Taka zmiana nie znajduje uzasadnienia historycznego – podkreśla Polskie Towarzystwo Historyczne, które sprzeciwiło się pomysłowi już kilka lat temu.

Kolejne sporne kwestie dotyczą flagi i godła. Do dziś obowiązują przepisy jeszcze z czasów PRL, a w aktualnych dokumentach brakuje precyzyjnych definicji. Spór toczy się m.in. o… odcień czerwieni na fladze – czy powinien to być cynober, czy karmazyn. W przypadku godła pojawiają się wątpliwości co do koloru nóg orła i jego heraldycznej formy.

Druga flaga i chorągiew prezydencka? Rząd chce nowego porządku

Projekt przewiduje również możliwość wprowadzenia drugiej, „państwowej” flagi z godłem – na wzór niemiecki. Taki pomysł budzi jednak sprzeciw Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, które wskazuje, iż byłoby to niezgodne z polską tradycją. Z kolei pozytywnie przyjęto propozycję odtworzenia Chorągwi Rzeczypospolitej, używanej przez prezydenta.

Resort kultury przekonuje, iż celem jest uporządkowanie chaosu w przepisach i zapewnienie spójności symboli państwowych. Polacy mogą się jednak spodziewać gorącej debaty – bo ingerencja w hymn i godło dotyka samego serca narodowej tożsamości.

Idź do oryginalnego materiału