Rada Powiatu poparła rozszerzenie działalności SPZOZ w Sokółce.

1 tydzień temu

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Sokólskiego radni debatowali nad projektem uchwały dotyczącym rozszerzenia działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Wniosek w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną SPZOZ i dotyczył rozszerzenie działalności w zakresie świadczenia niektórych usług.

Punkt zreferowała Urszula Januszkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Przypomniała, iż zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, do zadań rady społecznej należy przedstawianie opinii i wniosków podmiotowi tworzącemu, m.in. w sprawach przekształcania, likwidacji, rozszerzania lub ograniczania zakresu działalności podmiotu leczniczego.

– Rada Społeczna SPZOZ w Sokółce wyraziła pozytywną opinię w sprawie rozszerzenia działalności Zakładu o usługi diagnostyczne, wynajem i dzierżawę pomieszczeń oraz gruntów, wynajem i użyczenie aparatury i sprzętu medycznego, sterylizację sprzętu, usługi kserograficzne, stołówkowe, pralnicze oraz organizację szkoleń – poinformowała Januszkiewicz.

Planowane zmiany mają służyć nie tylko rozszerzeniu oferty SPZOZ, ale przede wszystkim poprawie jego sytuacji finansowej. Środki uzyskane z prowadzenia odpłatnej działalności gospodarczej zostaną w całości przeznaczone na realizację celów statutowych placówki.

Starosta sokólski Piotr Rećko zaznaczył, iż rozszerzenie zakresu działalności SPZOZ jest przemyślane i potrzebne, szczególnie w kontekście planowanego uruchomienia Zakładu Aktywności Zawodowej przy szpitalu.

Słowa uznania skierował również pod adresem dyrektor szpitala Anny Aniśkiewicz oraz dyrektor Julity Budrowskiej, dziękując im za gotowość do podejmowania nowych wyzwań i rozwijania działalności placówki.

Dyrektor SPZOZ w Sokółce Anna Aniśkiewicz zaznaczyła, iż wiele z proponowanych działań już wcześniej było wpisanych do regulaminu organizacyjnego szpitala, jednak dotąd nie zostały one ujęte w statucie.

– Uchwała porządkuje stan prawny. Część działalności, jak chociażby usługi stołówkowe czy kserograficzne, są już realizowane. Osoby odwiedzające szpital mogą kupić posiłek w stołówce, a pacjenci czy ich rodziny mogą skorzystać z usług ksero – wyjaśniła.

Szpital korzysta z aparatury medycznej wypożyczanej od różnych firm. Jest to niezbędne do prowadzenia działalności medycznej, a dotyczy to m.in. sprzętu wykorzystywanego w laboratorium czy stacji dializ.

– Jako szpital nie wynajmujemy w tej chwili żadnego sprzętu na zewnątrz ani nie użyczamy aparatury innym podmiotom – zaznaczyła Aniśkiewicz.

Starosta zwrócił uwagę, iż w pewnych sytuacjach wynajem lub użyczenie sprzętu czy pomieszczeń przez szpital może być zasadne, np. w kontekście rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami – szczególnie na potrzeby Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ).

– Wynajem i świadczenie usług medycznych może odbywać się dwutorowo: z jednej strony w ramach umowy z NFZ, który nie ogranicza finansowania rehabilitacji, a z drugiej jako świadczenie usług, które jest niezbędne. Choć rehabilitacja zdrowotna nie jest obligatoryjna, to w przypadku Zakładów Aktywności Zawodowej stanowi istotny element wsparcia. Chcemy, aby była realizowana za pośrednictwem naszego szpitala – powiedział starosta.

Uchwała została przyjęta.

Sylwia Matuk – Powiatowy Dom Kultury w Sokółce,

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Idź do oryginalnego materiału