RPO komentuje tragedię w Krakowie. „To nie miało prawa się wydarzyć”. Nowe informacje

8 godzin temu

Lekarz zamordowany podczas pracy, szpital pogrążony w żałobie, a opinia publiczna wstrząśnięta – tragedia w Krakowie na nowo rozpaliła debatę o bezpieczeństwie personelu medycznego. Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, który nie tylko złożył kondolencje, ale też zaapelował o systemowe zmiany. W jego ocenie do podobnych dramatów nie powinno już dochodzić. Czy dramat Tomasza Soleckiego stanie się impulsem do działania?

Fot. Warszawa w Pigułce

„Dramat, który nie miał prawa mieć miejsca”

We wtorek 35-letni mężczyzna wtargnął do gabinetu lekarskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i zaatakował nożem ortopedę Tomasza Soleckiego. Pomimo natychmiastowej pomocy lekarzy, nie udało się uratować życia ich kolegi. Rzecznik Praw Obywatelskich nazwał tę tragedię dramatem, który nigdy nie powinien się wydarzyć.

– To jest sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Musimy jako społeczeństwo poważnie zastanowić się, jak skutecznie chronić pracowników ochrony zdrowia – mówił Wiącek na antenie TVN24. Dodał, iż lekarze i pielęgniarki coraz częściej spotykają się z agresją i hejtem. – To już nie są incydenty. To staje się codziennością – podkreślił.

Czy prawo wystarczająco chroni medyków?

Rzecznik przypomniał, iż obowiązujące przepisy przewidują specjalną ochronę dla lekarzy, ale przyznał, iż może ona być niewystarczająca. – Być może należy rozszerzyć zakres ochrony karnej lub uzupełnić ją wytycznymi dla organów ścigania – wskazał. Jego zdaniem, priorytetem powinno być stworzenie systemu, który zniechęca agresorów i daje jasny sygnał, iż napaść na medyka to napaść na funkcjonariusza publicznego.

Kontekst polityczny i społeczne napięcia

Wiącek odniósł się także do incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna, który wtargnął do szpitala w Oleśnicy. – Immunitet parlamentarny nie może być tarczą dla łamania prawa – powiedział. – Funkcjonariusze mieli prawo interweniować. Prawo musi działać również wobec polityków – dodał.

Społeczeństwo musi chronić swoich opiekunów

Tragedia w Krakowie uwidoczniła nie tylko zagrożenia, z jakimi mierzą się pracownicy ochrony zdrowia, ale i potrzebę natychmiastowego działania. – Państwo powinno dawać przykład, iż chroni tych, którzy są jego fundamentem. Lekarze to nie tylko specjaliści – to ludzie, którzy zasługują na bezpieczeństwo w miejscu pracy – podsumował RPO.

Idź do oryginalnego materiału