
Rząd przyjął we wtorek (15 kwietnia) projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące, do 1 października 2025. wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych – podało ministerstwo klimatu.
Projekt zakłada przesunięcie rozpoczęcia obowiązywania zmienionych taryf na energię elektryczną na 1 października br. w tej chwili obowiązujące przepisy zakładają, iż sprzedawcy z urzędu mają złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf do 30 kwietnia, a weszłyby one w życie od 1 lipca. Zmiana ustawy da im czas na złożenie wniosków taryfowych do 31 lipca.
Jak podkreśliło ministerstwo klimatu w uzasadnieniu, aktualne ceny hurtowe energii elektrycznej są na poziomie 400-500 zł za MWh, a zmiana przepisów pozwoli na lepsze uwzględnienie aktualnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych. Ministerstwo przewiduje też, iż ceny w nowych taryfach obowiązujących od 1 października 2025 r. będą istotnie niższe od w tej chwili obowiązującej, która wynosi średnio ok. 622,8 zł/MWh.
„Odsuwamy wejście w życie nowych taryf”
Chroniliśmy i będziemy chronić polskie rodziny przed wzrostem cen energii elektrycznej i na bieżąco analizujemy sytuację na rynku energii. Ceny na rynku hurtowym systematycznie maleją. Odsuwamy wejście w życie nowych taryf, by spadki cen na rynku hurtowym przełożyły się również na ich wysokość
– stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. cytowana na stronie resortu.
Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają prawo do korzystania z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny.