Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 24.07.2025
Polska. Skład rządu koalicyjnego Donalda Tuska po rekonstrukcji:
wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz;
wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski;
wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski;
minister finansów i gospodarki – Andrzej Domański;
minister spraw wewnętrznych i administracji – Marcin Kierwiński;
minister sprawiedliwości – Waldemar Żurek;
minister aktywów państwowych – Wojciech Balczun;
minister sportu – Jakub Rutnicki;
minister nauki i szkolnictwa wyższego – Marcin Kulasek;
minister energii – Miłosz Motyka;
minister rolnictwa i rozwoju wsi – Stefan Krajewski;
minister edukacji – Barbara Nowacka;
minister zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda;
minister rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk;
minister infrastruktury – Dariusz Klimczak;
minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska;
minister funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz;
minister kultury i dziedzictwa narodowego – Marta Cienkowska;
minister, członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak;
minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu, członek Rady Ministrów: Maciej Berek.
Polska. Bezrobocie w Polsce wzrosło. Główny Urząd Statystyczny podał, iż na koniec czerwca wyniosło 5,2% wobec 5% na koniec maja. Dane dotyczą tylko osób zarejestrowanych.
Polska. Podczas próby zatrzymania grupy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską w rejonie Narewki, żołnierze Wojska Polskiego użyli broni gładkolufowej. Jeden z migrantów – obywatel Sudanu – został ranny w udo.
Polska. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała w środę do Sądu Rejonowego Warszawa Praga – Południe w Warszawie akt oskarżenia przeciwko europosłowi Grzegorzowi Braunowi. Rzecznik prokuratury Łukasz Skiba poinformował, iż akt oskarżenia wobec Grzegorza Brauna obejmuje siedem czynów, w tym zgaszenie świec chanukowych w Sejmie. W akcie oskarżenia napisano również, iż „w związku podjętą przez ustaloną osobę interwencją na rzecz ochrony porządku publicznego, kierując w stronę pokrzywdzonej strumień gaśnicy z substancją proszkową, naruszył nietykalność cielesną wyżej wymienionej, oraz spowodował u niej lekki uszczerbek na zdrowiu, trwający nie dłużej niż siedmiu dni”.
Unia Europejska. Dziennik „Bild” i portal MSN piszą, że Komisja Europejska w tajemnicy planuje wprowadzenie nowego zakazu sprzedaży samochodów spalinowych dla firm już od 2030 roku. Propozycja dotyczy 60% rynku, co oznacza ponad 6 mln pojazdów w UE. Nowe przepisy dotyczą zakupu samochodów spalinowych przez wypożyczalnie i większe firmy. Nowe przepisy mają je zmusić do inwestowania wyłącznie w pojazdy elektryczne.
Stany Zjednoczone. Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson ogłosił, iż Stany Zjednoczone absolutnie nie chcą dalej angażować się w konflikt zbrojny na wschodzie Europy (Ukraina). Informacje potwierdziła „Do Rzeczy”. Według części kongresmenów, jest to działanie prezydenta USA Donalda Trumpa na rzecz opóźnienia wprowadzenia sankcji na Rosję.
Stany Zjednoczone. USA chcą opuścić Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) – to najnowsze ustalenia „New York Post”. Zastępca rzecznika Białego Domu Anna Kelly powiedziała: „Prezydent USA Donald Trump zadecydował o wyjściu USA z UNESCO. To organizacja wspierająca woke czyli inicjatywy kulturowe i społeczne sprzeczne z interesem Ameryki i zdrowym rozsądkiem”
Stany Zjednoczone. Waszyngton ogłasza „azjatycki sukces”. Administracji prezydenta Donalda Trumpa udało sie podpisać intratne umowy handlowe z Japonią, Filipinami i Indonezją.
Stany Zjednoczone. Nominowany na stanowisko ambasadora USA w Warszawie Thomas Rose przypomniał w Kongresie, iż Polska była ofiarą, nie sprawcą holocaustu. Odnosząc się do kwestii restytucji mienia bezspadkowego, stwierdził, iż jest to ważna kwestia. Powiedział również, iż „z 22 krajów, które nazistowskie Niemcy okupowały lub którymi kierowały za pośrednictwem marionetkowych reżimów, jedynym krajem, który został podbity i nigdy się nie poddał, była Polska”.
Stany Zjednoczone. Aktywiści ruchu Make America Great Again (MAGA) i America First są szkoleni w Izraelu. Rząd Izraela zaprosił 16 wpływowych aktywistów medialnych MAGA na szkolenie. Mających miliony obserwujących aktywistów Izrael będzie szkolił w dziedzinie podawania informacje z Strefy Gazy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela przeznaczyło 86 000 dolarów na dofinansowanie tego szkolenia
Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, iż trwają przygotowania do „ewentualnego spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim„. Michał Karliński napisał: „Słabość przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może okazać się jego atutem. Gorsza pozycja w kraju, powoduje większą elastyczność i chęć rozmów pokojowych poza nim”.
Rosja. W wieku 77 lat zmarł poseł Jednej Rosji Michaił Tarasenko. O śmierci stronnika polityki prezydenta Władimira Putina poinformował przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.
Ukraina. Dziennikarz Piotr Kaszuwara pisze o demonstracjach skierowanych przeciwko przywódcy Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i nowemu prawu, które ograniczają niezależność antykorupcyjnych instytucji takich jak Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) czy Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Młodzi ludzie mają na transparentach napisy: „Veto dla ustawy”, „Hańba”, „Wróćmy do Europy”, „Ręce precz od NABU” czy „Majdan 3.0”.
Ukraina. Protesty antyprezydenckie i antyrządowe rozlewają się na Ukrainie. Na placu Iwana Franki w Kijowie już trzeci dzień trwa akcja protestacyjna przeciwko ustawie ograniczającej niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Na demonstrację w stolicy przyszło we środę ponad 4000 osób. Manifestują studenci w Charkowie, Lwowie, Dnieprze, Odessie, Iwano-Frankowsku, Zaporożu, Czerniowcach, Winnicy, Łucku, Krzywym Rogu, Tarnopolu, Żytomierzu, Równem, Połtawie, Chmielnickim, Czernihowie i Krzemieńczuku.
Ukraina. Były premier Polski Leszek Miller napisał „Media amerykańskie interpretują ustawę osłabiającą dwie agencje antykorupcyjne na Ukrainie jako próbę uwolnienia się od kontroli USA, a przynajmniej jako odejście od prozachodnich standardów nadzoru antykorupcyjnego. Obie instytucje NABU i SAPO powstały po Majdanie pod naciskiem USA i UE, z pomocą techniczną i finansową Departamentu Stanu i FBI. Ich niezależność była warunkiem udzielania pomocy finansowej i wojskowej. Ruch Zelenskiego bez konsultacji z partnerami zagranicznymi jest traktowany jako chęć ukrycia podejrzanych operacji finansowych. The Atlantic Council ostrzega: jeżeli Ukraina będzie kontynuować ten kurs, może dojść do utraty zaufania w Kongresie – zwłaszcza wśród Republikanów, którzy i tak są sceptyczni wobec pomocy.” Anna Sokół z Klubu Myśli Polskiej napisała: „Polityczne dzieci Majdanu mogą zostać zmiecione przez Nowy Majdan. Rewolucja może pożreć własne dzieci. Amerykanie najprawdopodobniej przeprowadzają audyt finansowy na Ukrainie. Rosja nie wyklucza spotkania Putin-Zełenski Właśnie obserwujemy próbę zewnętrznej destabilizacji i tak mocno zdestabilizowanej Ukrainy. Wygranym, może być mający poparcie w Waszyngtonie generał Wałerij Fedorowycz Załużny”.
Niemcy. Berlin murem za Tel Awiwem. Niemcy nie potępiły krwawych działań Izraela w Strefie Gazy. Szef MSZ Niemiec Johann Wadephul w rozmowie z tygodnikiem „Die Zeit” powiedział: „Nikt nie może wymagać od nas, abyśmy opuścili Izrael”.
Niemcy. Düsseldorfie wspólnie protestują Kurdowie, Druzowie, Alawici oraz bliskowschodni chrześcijanie przeciwko masakrze w Sweidzie dokonywanej przez radykalnych islamistów. Protesty odbyły się również w Holandii.
Estonia. Serbski trener futsalu Vladimir Jovanović stracił pracę w estońskim klubie po tym, jak na swoim profilu na Facebooku opublikował urodzinowe życzenia dla prezydenta Rosji Władimira Putina. Choć post zniknął z sieci po zaledwie 21 minutach, trener został zwolniony. Prezes powiedział mi, iż sprawa wywołała reakcję w Unii Europejskiej. Vladimir Jovanović powiedział: „Musiałem się gwałtownie spakować i opuścić kraj”.
Holandia. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, iż państwa ONZ mogą pozywać się wzajemnie za wpływ na zmiany klimatyczne. Sprawa została zapoczątkowana przez grupę studentów prawa między innymi z Tonga i Vanuatu.
Turcja. Rosyjsko-ukraińskie rozmowy pokojowe w Stambule zakończyły się według rosyjskiej agencji TASS już po 40 minutach. Władimir Miedinski (Rosja) i Rustem Umierow (Ukraina) odbyli rozmowę w obecności szefa MSZ Turcji Hakana Fidana, który „pełnił rolę mediatora”. Rosja i Ukraina zgodziły się na wymianę 1200 jeńców wojennych z każdej strony – informują media. Portal Nexta przekazał, iż strona ukraińska zaproponowała zorganizowanie spotkania z udziałem prezydenta Turcji Erdogana i prezydenta USA Trumpa do końca sierpnia. Ukraińcy zadeklarowali również „gotowość do zawieszenia broni”.
Turcja. Tymczasowy rząd Syrii zwrócił się do Turcji o wsparcie w celu wzmocnienia zdolności obronnych – poinformowali tureccy urzędnicy. Syria została zaatakowana przez Izrael. Agresję izraelską skrytykował skrytykował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, mówiąc, iż „nie pozwoli na podział Syrii ani naruszanie jej wielokulturowej struktury i integralności terytorialnej”. Według niego władze izraelskie „wykorzystują druzów jako pretekstu pozwalającego rozszerzyć bandycką działalność na sąsiednią Syrię”. Według szefa MSZ Turcji Hakana Fidana: „Wszelkie działania mogące doprowadzić do fragmentacji i destabilizacji zostaną przez Ankarę uznane za bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i wywołają naszą interwencję”.
Izrael. Ambasador USA w Izraelu Mike Huckabee krytykuje władze tego państwa za antychrześcijańską politykę. „Times of Israel” pisze, że ambasador grozi nagłośnieniem sprawy antychrześcijańskich działań obecnej władzy. Ambasador jest byłym ewangelickim pastorem, którzy przez wiele lat wspierał syjonizm. Prasa w Izraelu ujawniła jego list do szefa MSZ Izraela Mosze Arbela w którym pisze: „Byłoby wielkim nieszczęściem, gdyby nasza ambasada musiała publicznie ogłosić w całych Stanach Zjednoczonych, iż Państwo Izrael nie przyjmuje już organizacji chrześcijańskich i ich przedstawicieli, a zamiast tego angażuje się w nękanie i negatywne traktowanie organizacji, które od dawna mają powiązania i pozytywne zaangażowanie w syjonizm oraz przyjaźń z narodem żydowskim i Państwem Izrael”.
Izrael. Izraelskie gazety grzmiały „Zamach na premiera Beniamina Netanjahu udaremniony”. Jak się później okazało zamachu miała dokonać 70-letnia lewicowa aktywistka. Gdy ciężko zachorowała powiedziała, iż „chciałaby ze sobą zabrać Netanjahu”. Kilka osób, które słyszały jej słowa, skontaktowało się z policją, co doprowadziło do wszczęcia śledztwa. Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał: „Każdy kraj ma swoją Babcie Kasie”.
Izrael. Pracownicy ONZ-tu z ograniczeniami wizowymi w Izraelu. Izrael będzie od dzisiaj przyznawał wizy pracownikom humanitarnym ONZ tylko na miesiąc. Informację potwierdził izraelski ambasador przy ONZ Dani Danon. Stanowczo odrzucił oskarżenia o to, iż Izrael ponosi odpowiedzialność za katastrofalną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.
Izrael. Kneset przegłosował większością głosów nacjonalistyczną rezolucję wspierającą „zastosowanie suwerenności Izraela nad Judeą, Samarią oraz Doliną Jordanu”. W deklaratywnej uchwale czytamy: „Ziemia Izraela należy do narodu izraelskiego – wczoraj, dzisiaj, jutro i na zawsze”.
Syria. Władze Syrii są oskarżane o zabicie kilkudziesięciu osób należących do mniejszości druzyjskiej. Do masakry miało dojść w szpitalu w mieście Suwaida, po starciach na tle religijnym, które wybuchły w ostatnich dniach. Personel Szpitala powiedział BBC, iż żołnierze zabijali pacjentów na łóżkach, a niektórych z nich zabijali, zrzucając z dachu szpitala. Te mordy dokonywane przez ISIS są częścią szerszej akcji, którą można określić czystkami na tle głównie religijnym, a dotyczącym mniejszości w Syrii.
Argentyna. Woda będzie traktowana jako normalny towar. Rząd prezydenta Javiera Milei ogłosił, iż rozpocznie proces prywatyzacji państwowej spółki wodno-kanalizacyjnej AySA. Milei chce sprzedać 90% udziałów tej firmy.
Republika Palau. „The Guardian” informuje, iż administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wyszła z propozycją, aby małe państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym Palau przyjęło osoby ubiegające się o azyl, które w tej chwili mieszkają w USA. Państwo to zamieszkuje zaledwie 18 000 ludzi.
łj, mm