Współpraca w zakresie bezpieczeństwa, rozwój wspólnych zdolności obronnych oraz wykorzystanie funduszy europejskich na rzecz wzmocnienia granic były głównymi tematami spotkania wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka z przedstawicielami resortów obrony Litwy, Łotwy i Estonii. Rozmowy odbyły się 1 lipca br. w formule wideokonferencji (VTC).
W spotkaniu uczestniczyli: wiceminister obrony Litwy Tomas Godliauskas, podsekretarz stanu Łotwy i dyrektor ds. polityki obronnej Rolands Heninš oraz przedstawiciel ministerstwa obrony Estonii Kaimo Kuusk. Głównym tematem były projekty Tarcza Wschód oraz Bałtycka Linia Obrony, a także łączenie dostępnych zdolności odstraszania i obrony.
Rozmówcy podkreślali konieczność ścisłej współpracy w ramach unijnego programu SAFE, który umożliwia identyfikację wspólnych potrzeb oraz inwestowanie w te obszary z budżetu UE. Wszystkie państwa bałtyckie są zgodne, iż budowa wielowarstwowego systemu środków obronnych, mających przeciwdziałać atakom hybrydowym i zwiększać potencjał militarny regionu, jest w tej chwili jednym z najważniejszych wyzwań.
W 2025 roku Premier Donald Tusk wraz z liderami państw bałtyckich wystosowali wspólny list do Przewodniczącego Rady Europejskiej António Costy oraz Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. W piśmie podkreślono, iż Bałtycka Linia Obrony oraz Tarcza Wschód to projekty o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa całej Europy i powinny być uznane za inicjatywy leżące w interesie wspólnoty.
Polska oraz państwa bałtyckie nieustannie wzmacniają współpracę w odpowiedzi na rosnące zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Wspólne działania mają na celu nie tylko ochronę granic, ale także budowanie silnego, zintegrowanego systemu odstraszania i obrony na wschodniej flance Unii Europejskiej.