Minął najważniejszy termin dla programu 800 plus. Rodziny, które nie zdążyły z wnioskami do 30 czerwca, straciły prawo do wyrównania za czerwiec. Teraz świadczenie będzie przysługiwać dopiero od miesiąca złożenia dokumentów.

Fot. Warszawa w Pigułce
1 lipca 2025 roku to smutny dzień dla tysięcy polskich rodzin. Minął deadline na złożenie wniosków o świadczenie wychowawcze z prawem do wyrównania za czerwiec. Ci, którzy spóźnili się o jeden dzień, stracili już 800 złotych na każde dziecko. Dla rodzin wielodzietnych to może oznaczać utratę kilku tysięcy złotych.
Deadline minął, pieniądze przepadły
Nowy okres świadczeniowy programu 800 plus rozpoczął się 1 czerwca 2025 roku i potrwa do 31 maja 2026 roku. Rodzice i opiekunowie, którzy zdążyli złożyć wniosek do 30 czerwca, zachowali prawo do wyrównania za czerwiec. ZUS zobowiązał się rozpatrzyć ich wnioski i wypłacić pieniądze z wyrównaniem do 31 sierpnia.
Ci, którzy spóźnili się choćby o dzień, już tego prawa nie mają. Od dziś świadczenie będzie przysługiwać dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Kto złoży go w lipcu, dostanie pierwsze pieniądze za lipiec. Kto we wrześniu, będzie czekać do września. Czerwcowe 800 złotych na dziecko przepadło bezpowrotnie.
Ilu rodziców straciło pieniądze?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, iż do końca maja wpłynęło 4,2 miliona wniosków obejmujących 6,5 miliona dzieci. Dla porównania, w zeszłym roku było to łącznie 5,19 miliona wniosków na 7,9 miliona dzieci.
Jeśli założymy, iż liczba uprawnionych rodzin spadła proporcjonalnie do ubiegłego roku (głównie przez osiąganie pełnoletności przez najstarsze dzieci w programie), to przez cały czas mogło brakować około miliona wniosków. Nie wszystkie z tych rodzin spóźniły się – część mogła złożyć dokumenty w ostatnim momencie. Ale prawdopodobnie setki tysięcy rodzin straciły prawo do czerwcowego wyrównania.
Najszybsi już dostają pieniądze
Najbardziej zorganizowani rodzice od czerwca regularnie otrzymują świadczenia. To ci, którzy złożyli wnioski między 1 lutego a 30 kwietnia tego roku. Dla nich przejście do nowego okresu świadczeniowego było bezproblemowe.
Ci, którzy złożyli wnioski między majem a końcem czerwca, dostaną pieniądze z wyrównaniem za czerwiec do końca sierpnia. Mają więc już pewność, iż nie stracili ani złotówki.
Można jeszcze składać wnioski
Spóźnialscy nie tracą całkowicie prawa do świadczenia. Wnioski można składać przez cały okres świadczeniowy, czyli do 31 maja 2026 roku. Problem w tym, iż każdy miesiąc zwłoki oznacza utratę 800 złotych na dziecko.
Rodzina z jednym dzieckiem, która złoży wniosek dziś, straci 800 złotych za czerwiec. jeżeli zrobi to we wrześniu, straci już 2400 złotych (czerwiec, lipiec, sierpień). Dla rodzin wielodzietnych kwoty mogą być znacznie wyższe.
Jak złożyć wniosek teraz?
ZUS przyjmuje wyłącznie elektroniczne wnioski przez:
- Platformę Usług Elektronicznych ZUS
- Portal eZUS
- Portal Emp@tia
- Bankowość elektroniczną
- Aplikację mobilną mZUS
Pieniądze są wypłacane bezgotówkowo na konta bankowe. Po złożeniu wniosku pierwsza wypłata powinna nastąpić w ciągu 2-3 miesięcy, ale już bez wyrównania za czerwiec.
Dlaczego tak wielu się spóźniło?
Spadek liczby wniosków w stosunku do poprzedniego roku może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, dzieci objęte programem od jego początku w 2016 roku zaczynają osiągać pełnoletność. Po drugie, Polska ma coraz mniej dzieci przez spadającą dzietność. Po trzecie, część rodzin mogła wyjechać z kraju.
Ale prawdopodobnie duża grupa rodziców po prostu zapomniała o terminie albo odkładała sprawę na później. Program 800 plus działa już dziewiąty rok i wielu rodziców przyzwyczaiło się, iż pieniądze po prostu wpływają na konto. Zapominają, iż co roku trzeba składać nowy wniosek.
Lekcja na przyszłość
Koniec terminu to bolesna lekcja dla tysięcy rodzin. Program 800 plus, mimo swojej prostoty i powszechności, wymaga od rodziców odpowiedzialności i planowania. Warto zapisać sobie w kalendarzu termin składania wniosku na kolejny okres świadczeniowy.
Ministerstwo Rodziny zaleca składanie wniosków jak najwcześniej – najlepiej między lutym a kwietniem. Wtedy można być pewnym nieprzerwanych wypłat i pełnego wykorzystania przysługujących świadczeń.
Dla spóźnialskich pozostaje przestroga: każdy dzień zwłoki to kolejne utracone pieniądze.