To imię w Poznaniu budzi spore kontrowersje. Pochodzi od bogini miłości i płodności

5 godzin temu
Jakie imię wybrać dla przyszłego dziecka? Rakingi inspirują przyszłych rodziców. Warto przyjrzeć się także liście najmniej popularnych imion. Tego Poznaniacy unikaja jak ognia, a w Gruzji to prawdziwy hit.
jeżeli szukasz pomysłu na imię dla swojego przyszłego dziecka, to warto podejrzeć aktualnie panujące trendy w Polsce. Na stronie dane.gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji regularnie udostępnia rankingi imion, które były w danym roku najczęściej nadawane dzieciom. Można w nich zauważyć, iż już od kilku lat rodzice najczęściej wybierają proste, polskobrzmiące imiona. W 2024 roku na pierwszym miejscu pojawiła się Maja, która w porównaniu do wcześniejszego rankingu awansowała z piątej pozycji. Aż 4640 dziewczynek w Polsce nazwano tym imieniem. Równie popularne imiona to Zofia, Zuzanna, Laura i Hanna. W przypadku chłopców na szczycie rankingu już od lat niezmiennie króluje Nikodem, bo nazwano tak aż 6388 chłopców. Dalej na liście możemy znaleźć Antoniego, Jana, Aleksandra i Leona. interesujące są także dane dotyczące konkretnych miast w Polsce. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, jakie imiona preferują rodzice w Poznaniu.


REKLAMA


Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?


Najpopularniejsze imiona w Poznaniu. Imię Zofia kolejny raz na podium
Sprawdziliśmy, jakie imiona w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością w stolicy Wielkopolski, czyli Poznaniu. Na pierwszym miejscu wśród imion nadawanych dziewczynkom niezmiennie już drugi rok królowała Zofia. Imię to wybrano aż 175 razy. W rankingu dla całej Polski Zofia uplasowała się z kolei na drugim miejscu (4470). Jakie jeszcze imiona rodzice wybierali dla dziewczynek w stolicy Wielkopolski? Maja, Antonina, Laura i Helena zajęły po kolei kolejne miejsca w rankingu.


Poznański magistrat poinformował także o najrzadszych wyborach rodziców. Wśród nich znalazły się takie imiona jak Uma, Manana, Scholastyka i Gracja. Internauci podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tych imion i jak się okazuje, jednym z tych najbardziej krytykowanych była "Manana".
Imię Manana jest bardzo popularne w Gruzji i właśnie z tego języka się wywodzi. Pochodzi od starożytnego gruzińskiego bóstwa, bogini miłości i płodności. Kojarzone jest z pięknem i wieczną młodością. Jest często wybierane przez gruzińskich rodziców, bo nie tylko uosabia kobiecą siłę, ale ma także piękne brzmienie.


Oto trzy najrzadsze imiona nadawane dzieciom w Poznaniu
Jak trendy dotyczące imion wyglądały w przypadku chłopców? W Poznaniu największą popularnością cieszyło się imię Jan, które nadano aż 202 razy. Co ciekawe, jeżeli chodzi o ranking dla całego kraju, to tam uplasowało się dopiero na trzecim miejscu. Rodzice chętnie wybierali też dla synów takie imiona jak Franciszek, Antoni, Leon, Stanisław i Ignacy. Z kolei najrzadziej występujące imiona to Zlatan, które popularnością cieszy się głównie w krajach południowosłowiańskich, takich jak m.in. Serbia, Chorwacja i Macedonia Północna, a także Tigran i Escobar. Imię Tigran wywodzi się z języka ormiańskiego i jest jednym z najstarszych imion w historii Armenii i oznacza "króla". Z kolei Escobar pochodzi z języka hiszpańskiego od słów "escoba" oznaczającego zarośla.
Idź do oryginalnego materiału