10 czerwca Rada Miejska w Oleśnie nie udzieliła burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok. Ta decyzja rady rozpoczęła szereg zdarzeń formalno-prawnych. Postanowiliśmy poznać perspektywę Piotra Grędy, burmistrza Olesna, na ostatnie najważniejsze wydarzenia w Oleśnie.
Z burmistrzem Olesna rozmawia Damian Pietruska
– Podczas sesji Rady Miejskiej w Oleśnie, która odbyła się 10 czerwca, burmistrzowi Olesna nie udzielono wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok.¹ Czy spodziewał się Pan takiego rozwiązania i uważa je za sprawiedliwe?
– jeżeli chodzi o głosowanie nad wotum zaufania, to spodziewałem się, iż może tak przebiegać, aczkolwiek liczyłem na obiektywną ocenę mojej pracy. Przyjmuję jednak takie głosowanie.
Jeżeli chodzi o głosowanie nad absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2024 rok, to nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Opinia z wykonania budżetu, przekazana przez Regionalną Izbę Obrachunkową była bez zastrzeżeń. We wcześniejszych latach ta opinia była wydawana z zastrzeżeniami i uwagami, a mimo to radni udzielali absolutorium. Wtedy radni wykazywali się chłodną oceną budżetu i braniem konsekwencji pod uwagę, w przypadku nieudzielenia tego absolutorium. Ja też, jako radny, brałem to zawsze pod uwagę.
Tym razem była pozytywna opinia RIO, pozytywna opinia komisji rewizyjnej, pozytywna opinia RIO do wniosków komisji rewizyjnej, więc myślałem, iż głosowanie będzie bazować na merytorycznym podejściu i ocenie wykonania budżetu. Uważam, iż to głosowanie stało się polityczne. Trudno mi to zrozumieć.
– Uchwała o braku udzieleniu absolutorium została jednak unieważniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Jakie jest uzasadnienie?
– 25 czerwca odbyło się posiedzenie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu, w którym uczestniczył burmistrz Olesna, zastępca burmistrza i przewodniczący Rady Miejskiej w Oleśnie. Przedstawiliśmy swoje stanowiska i otrzymaliśmy informację zwrotną, w której RIO unieważnia tę uchwałę. W uzasadnieniu jest napisane:
Kolegium stwierdza, iż rozpatrywana uchwała została podjęta z naruszeniem art. 18 ust. 2 pkt 4 u.s.g. Przepis ten stanowi, iż rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytułu należy do wyłącznej adekwatności organu stanowiącego. W świetle powołanej regulacji jedyną i faktyczną podstawą nieudzielenia absolutorium jest negatywna ocena wykonania budżetu, który to wymóg nie został spełniony przy podejmowaniu przedmiotowej uchwały. Podkreślić należy, iż instytucja absolutorium dla organu wykonawczego jest nierozerwalnie związana z wykonaniem budżetu jednostki samorządu terytorialnego za dany rok, a skoro nie jest uzasadnione przypisanie winy za powstałe rozbieżności w toku realizacji budżetu, tym samym brak jest podstaw do nieudzielenia absolutorium.²
Reasumując, RIO uznało więc, iż nie było podstaw, aby nie udzielić absolutorium. w tej chwili jest taka skomplikowana sytuacja, iż nieudzielenie absolutorium powoduje, iż w jednej uchwale zawarto także przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za 2024 rok. My tego zatwierdzenia sprawozdania w tej chwili uchwalonego nie mamy. Wysłaliśmy pismo do RIO, w którym prosimy o wykładnię działania, co w tej sytuacji powinniśmy zrobić. I myślę, iż razem z przewodniczącym rady dopełnimy tego obowiązku.
– Czy wiadomo już, czy i jakie konsekwencje będą wyciągane wobec gminy z powodu braku zatwierdzenia sprawozdania finansowego?
– Nie wiemy tego w tym momencie. Dopiero, kiedy otrzymamy informację zwrotną, będziemy wiedzieli więcej na ten temat. Kiedy będę o tym wiedział, na pewno podzielę się informacją z mieszkańcami, jakie będą to konsekwencje dla naszego budżetu.
– Wychodząc z ram formalno-prawnych, przejdźmy na ludzką stronę tej całej sytuacji. Jak Pan widzi dalszą współpracę z radą gminy, skoro nie ma Pan w niej większości, a rada nie udzieliła wotum zaufania. Czy widzi Pan jakieś rozwiązanie? Może reset współpracy, aby na nowo ustalić warunki działania? Obecna sytuacja z pewnością gminie nie służy.
– Uważam, iż w obecnej sytuacji każdy jest przegrany. Liczę, iż uda się dokonać wspomnianego resetu i zacząć tę współpracę od nowa. Jestem przekonany, iż więcej nas łączy niż dzieli, a z pewnością łączy nas interes gminy. Chcę się spotkać z radnymi i ustalić nowe zasady współpracy.
– Dziękuję za rozmowę.
1- Wspomniana sesja została zrelacjonowana tutaj: https://ool24.pl/2025/06/13/zolta-kartka-olescy-radni-nie-przyznali-burmistrzowi-absolutorium/
2- RIO orzeka nieważność uchwały Rady Miejskiej w Oleśnie w sprawie udzielenia burmistrzowi Olesna absolutorium z wykonania budżetu. Oto uzasadnienie: RIO – uzasadnienie.
Kolejna sesja Rady Miejskiej w Oleśnie odbędzie się 14 lipca. Oto porządek obrad: https://bip.olesno.pl/6587/10633/termin-i-porzadek-obrad-sesji-rady-miejskiej-w-olesnie.html