Sanchez powiedział reporterom podczas podróży dyplomatycznej do Azji, iż UE mogłaby skorzystać na bliższej współpracy z Chinami w obliczu niepewności związanej z polityką handlową USA i niedawnymi działaniami prezydenta Donalda Trumpa mającymi na celu podniesienie taryf dla niemal wszystkich partnerów handlowych. „Nikt nie wygrywa wojny handlowej.
Każdy kraj przegrywa” — ostrzegł Sanchez. Bessent bronił działań taryfowych Trumpa i wzywał partnerów, aby nie opowiadali się po stronie Pekinu, twierdząc, iż jego polityka handlowa jest zgubna dla światowej gospodarki. „Minister gospodarki w Hiszpanii wygłosił dziś rano kilka komentarzy:
„Och, cóż, może powinniśmy bardziej sprzymierzyć się z Chinami” — to byłoby poderżnięcie sobie gardła” — stwierdził Bessent na konferencji prasowej.
„Ten chiński eksport, który zostanie powstrzymany przez amerykański mur taryfowy… chiński model biznesowy… nigdy się nie kończy.
Oni po prostu produkują, produkują, dumpingują i dumpingują”. Trump ogłosił w środę 90-dniową przerwę w wzajemnych taryfach dla 75 krajów, które wcześniej obciążył cłami w wysokości od 10% do 50% za to, co nazwał niesprawiedliwymi nierównowagami handlowymi, i obniżył cła do stałej stawki 10% dla wszystkich z wyjątkiem Pekinu.
Zamiast tego uderzył Chiny kolejną podwyżką do 125%, oskarżając Pekin o eskalację po podniesieniu taryf na towary amerykańskie do 84%. „Jeśli chodzi o eskalację, niestety największym przestępcą w globalnym systemie handlowym są Chiny i są jedynym krajem, który eskalował”, twierdzi Bessent. Szef skarbu powiedział, iż wiele państw w tej chwili dąży do negocjacji z Waszyngtonem po zmianach taryf, zwracając uwagę na nadchodzące rozmowy z Japonią i Wietnamem.
Powiedział również, iż ma nadzieję na sfinalizowanie nowych umów handlowych z sojusznikami USA, aby stworzyć zjednoczony front przeciwko temu, co nazwał niezrównoważoną strukturą handlową Chin. Chiny stanowczo sprzeciwiły się taryfom i obiecały walczyć z nimi. W środę chińskie Ministerstwo Finansów nazwało ostatnie podwyżki taryf w USA „błędem na błędzie”, który „narusza uzasadnione prawa i interesy Chin oraz poważnie szkodzi opartemu na zasadach wielostronnemu systemowi handlowemu”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/615507-eu-cut-throat-pivot-china/