Unia szykuje odwet? Nowe cła USA mogą wywołać kryzys handlowy!

4 godzin temu

Unia Europejska staje przed kolejnym wyzwaniem w relacjach z USA. Po zapowiedzi 30-procentowych ceł na import towarów z Europy, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jasno zapowiada reakcję Brukseli. jeżeli Waszyngton nie wycofa się z decyzji, UE podejmie działania obronne, włącznie z możliwymi cłami odwetowymi. Stawka jest wysoka – chodzi o miliardy euro i stabilność gospodarek po obu stronach Atlantyku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Waszyngton grozi cłami, Bruksela odpowiada. Von der Leyen: UE będzie bronić swoich interesów

Unia Europejska nie pozostawi bez odpowiedzi zapowiedzi amerykańskich ceł na import z Europy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w sobotę, iż Wspólnota podejmie wszelkie niezbędne kroki, by chronić swoje interesy. Bruksela nie wyklucza wprowadzenia proporcjonalnych środków odwetowych.

USA grozi cłami, Bruksela mówi: „dość”

Spór handlowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nabiera tempa. Waszyngton zagroził wprowadzeniem 30-procentowych ceł na eksport towarów z UE. To cios wymierzony nie tylko w europejską gospodarkę, ale również w strategiczne łańcuchy dostaw, które łączą obie strony Atlantyku. Ursula von der Leyen ostrzega, iż takie działania zaszkodzą firmom, konsumentom i pacjentom po obu stronach oceanu.

Unia gotowa na retorsje

– Jesteśmy gotowi kontynuować rozmowy do 1 sierpnia – zapewniła szefowa Komisji Europejskiej. – Jednocześnie podejmiemy wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony interesów UE – dodała. Bruksela nie wyklucza zastosowania tzw. proporcjonalnych środków zaradczych. W praktyce może to oznaczać nałożenie ceł odwetowych na towary z USA, jeżeli do porozumienia nie dojdzie.

Stawką są miliardy euro i stabilność łańcuchów dostaw

Propozycja ceł ze strony USA uderzyłaby w jedne z najważniejszych sektorów unijnej gospodarki – w tym przemysł farmaceutyczny, motoryzacyjny czy maszynowy. Von der Leyen podkreśliła, iż transatlantycka kooperacja handlowa opiera się na zaufaniu i wzajemnych korzyściach. Zakłócenie tego balansu może wywołać nie tylko gospodarcze napięcia, ale również osłabić wspólne wysiłki w walce z globalnymi wyzwaniami – od zmian klimatu po bezpieczeństwo energetyczne.

Rozmowy trwają, czas ucieka

Negocjacje między UE a administracją USA mają potrwać do początku sierpnia. jeżeli strony nie osiągną porozumienia, może dojść do kolejnego rozdziału wojny handlowej. Komisja Europejska nie wyklucza wówczas zastosowania mechanizmów obrony handlu, które umożliwią zrównoważenie strat poniesionych przez europejskich eksporterów.

Idź do oryginalnego materiału