Z analizy danych meteorologicznych i badań dotyczących zmian klimatu wynika, iż średnia globalna temperatura rośnie, a intensywność ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze i nawałnice, staje się coraz większa. W rezultacie, w miastach, które są coraz bardziej zabudowane, pojawiają się wyspy ciepła, a także lokalne podtopienia i powodzie.
Współpraca to podstawa
Zmiany klimatu to temat, który dotyka nas wszystkich, a kooperacja między różnymi branżami jest kluczowa, aby skutecznie stawić czoła tym wyzwaniom. Przed nami V Forum Zarządy Zieleni, które zgromadzi 21-22 maja w Poznaniu, różnorodne grupy specjalistów. To m.in. samorządowcy, architekci, hydrotechnicy, ciepłownicy czy wodociągowcy. Forum stanowi doskonałą okazję do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie kształtowania i zarządzania przestrzenią miejską.
Każda z tych profesji wnosi coś unikalnego do dyskusji o zrównoważonym rozwoju i adaptacji do zmian klimatycznych. Na przykład, architekci i projektanci przestrzeni publicznych mogą współpracować z przyrodnikami i konserwatorami zabytków, aby tworzyć przestrzenie, które są nie tylko estetyczne, ale także przyjazne dla środowiska. Edukatorzy mogą z kolei pomóc w podnoszeniu świadomości społecznej na temat tych problemów, a samorządowcy mogą wdrażać polityki, które wspierają zrównoważony rozwój.
Wspólne działania mogą prowadzić do innowacyjnych rozwiązań, które pomogą nam lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu.
Na poznańskim podwórku
Do współpracy przy organizacji Forum, redakcja miesięcznika “Zieleń Miejska” zaprosiła poznańskie jednostki miejskie. Przedstawiciele Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania opowiedzą o zrealizowanych inwestycjach w śródmieściu. – Poruszymy tematy związane z wprowadzaniem wielofunkcyjnych mikro i makroprzestrzeni w centrum Poznania – od współpracy z Radami Osiedli przy planowaniu inwestycji po uzgadnianie inwestycji i nawiązywanie współpracy z innymi jednostkami miejskimi. – zaznacza Karolina Milewska. Będzie też możliwość zobaczenia tych realizacji podczas wizji terenowej, która została zaplanowana na 22 maja.
W jej ramach odwiedzimy także park im. ks. Tadeusza Kirschke, znanego również jako Park Nadolnik, po którym oprowadzą nas przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
Park powstał na miejscu dawnego terenu zieleni. Starannie zaprojektowane mineralne alejki piesze i rowerowe zastąpiły przedepty i betonowe płyty. W ostatnich latach teren wzbogacono o nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. Znajdziemy tutaj także rozwiązania błękitno-zielonej infrastruktury. To chociażby sucha rzeka, której celem jest zatrzymanie wody w miejscu występowania opadu.
Wachlarz dobrych praktyk
Forum to także przestrzeń do podzielenia się dobrymi praktykami. Dr inż. arch. Anna Fikus-Wójcik i mgr inż. Magdalena Andrzejczuk z Biura Rozwoju Gdańska opowiedzą o doświadczeniach z przygotowywania i wdrażania Gdańskiej Polityki Zieleni (GPZ). – To strategia ogólnomiejska, której celem jest budowa spójnej sieci błękitno-zielonej infrastruktury w oparciu o istniejące zasoby przyrodnicze oraz zwiększanie zazielenienia miasta. GPZ wyznacza kierunki ochrony i rozwoju systemu zieleni w mieście na wielu poziomach zarządzania, od ogólnych w skali całego miasta, poprzez poziom dzielnicy, po szczegółowe wytyczne do zagospodarowania kluczowych elementów sieci. – zaznaczają prelegentki.
Dowiemy się też z jakich rozwiązań technicznych korzysta Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, by stworzyć dogodne warunki dla zieleni przyulicznej w silnie zurbanizowanej przestrzeni.
Wspólnie z dr Wojciechem Zarzyckim, zastanowimy się czy warto zrozumieć działanie ekosystemu miasta. – Choć ekosystem miejski to coś powszechnego, to jednak jest to coś, co nie znajduje analogii wśród naturalnych ekosystemów. Miasta, zdominowane przez jeden gatunek, funkcjonują w oparciu o zasoby pochodzące spoza nich. Jak wiedzę z zakresu ekologii miast wykorzystać w planowaniu przestrzeni publicznych? Jak rozwijać ekosystemy miejskie? – zapowiada swe wystąpienie.
Odnajdźmy się w labiryncie miasta!
To hasło przyświeca V Forum Zarządcy Zieleni. Wielobranżowa kooperacja w adaptacji miast do zmian klimatu. Razem stwórzmy przestrzeń, w której każdy głos ma znaczenie, a kooperacja staje się kluczem do sukcesu. Zapraszamy do udziału: forumzarzadcyzieleni.abrys.pl.