Wodór zrewolucjonizuje Lublin?

5 godzin temu

W czerwcu podpisano list intencyjny dotyczący powołania Lubelskiej Wyżyny Wodorowej, wspólnego projektu Miasta Lublin, Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Politechniki Lubelskiej.

Lubelska Wyżyna Wodorowa będzie koncentrować się na poszukiwaniu praktycznego zastosowania wodoru jako ekologicznego nośnika energii. Dzięki zaangażowaniu uczelni wyższych możliwy będzie transfer wiedzy pomiędzy sektorem nauki a przemysłem. Szczególny nacisk zostanie położony na wykorzystanie wodoru w transporcie publicznym.

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy zyskał prawie 7 mln euro dofinansowania

W mieście jeżdżą już autobusy wodorowe. Do ekologicznej floty w przyszłym roku dołączy w dwadzieścia kolejnych pojazdów zasilanych wodorem. W okolicach Lublina znajdują się dwie fabryki autobusów wodorowych. Jak podkreśla Tomasz Fulara, zastępca prezydenta miasta, kooperacja z Politechniką umożliwi także produkcję wodoru w Lublinie.

– Dążymy do tego, aby transport publiczny w Lublinie był nie tylko sprawny i dostępny, ale również przyjazny dla środowiska. Lubelska Wyżyna Wodorowa to dla nas szansa na jeszcze ściślejszą współpracę z nauką i przemysłem, a także na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w codziennym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wierzymy, iż technologie wodorowe są jednym z kluczowych elementów nowoczesnej mobilności – mówi Grzegorz Malec, Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Idź do oryginalnego materiału