Wody Polskie zapewniają, iż podejmują szereg działań dotyczących utrzymania porządku na obiektach hydrotechnicznych, ciekach i terenach nadrzecznych oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych.
Jak czytamy w najnowszym komunikacie, dodatkowo, w ramach dobrych praktyk, poszczególne Zarządy Zlewni na administrowanym terenie współpracują z samorządami w zakresie prac utrzymaniowych w korytach rzek oraz terenach przyległych. PGW informuje, iż w ostatnim czasie Dyrekcja Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim zawarła szereg partnerstw mających na celu konserwację cieków, które ucierpiały na skutek powodzi z września 2024 r.
Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Dyrekcją Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim a gminą Lubań.
„9 lipca Magdalena Czafurska-Dziak – Dyrektor Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim oraz Grzegorz Wieczorek – Burmistrz Lubania podpisali porozumienie, którego celem jest wspólna realizacja zadania związanego z utrzymaniem potoku Siekierka w miejscowościach Lubań i Siekierczyn. Prace wpiszą się w szerszy proces przywracania porządku hydrologicznego w regionie po wezbraniach, które miały miejsce we wrześniu 2024 roku.
Zakres działań obejmie m.in. koszenie porostów roślinnych, które w nadmiarze mogą utrudniać przepływ wody i powodować lokalne zastoje, usuwanie nanosu mineralnego, czyli nagromadzonego piasku i osadów oraz uporządkowanie koryta cieku i jego brzegów.” – informują Wody Polskie.
W ostatnim czasie Dyrekcja Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim ustanowiła podobne porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego oraz instytucjami:
- z powiatem żagańskim ws. udrożnienia rzeki Bóbr i rozdysponowanie pozyskanego rumoszu drzewnego;
- z Nadleśnictwem Szklarska Poręba ws. zabezpieczenia brzegów rzeki Kamienica przy drodze leśnej;
- z gminą Radwanice ws. prac udrożnieniowych cieków na terenie gminy;
- z gminą Wleń ws. usunięcia szkód na cieku w miejscowości Pilchowice poprzez zabezpieczenie uszkodzonych murów oporowych oraz zabezpieczeniem brzegów cieku;
- z gminą Wleń ws. usunięcia szkód na cieku w miejscowości Przeździedza poprzez usunięcie rumoszu i nanosu mineralnego;
- z gminą miejską Bolesławiec ws. usunięcia złomów i wywrotów drzew oraz rumoszu drzewnego na rzece Bóbr w miejscowości Bolesławiec;
- z powiatem kamiennogórskim ws. odbudowy uszkodzonego fragmentu drogi powiatowej przy ul. Wiejskiej w Kamiennej Górze.
„Wrześniowa powódź z 2024 roku unaoczniła, jak wielkim wyzwaniem są ekstremalne zjawiska pogodowe. Takie sytuacje nie tylko niosą zagrożenie dla ludzi i mienia, ale także wymagają sprawnej reakcji kryzysowej oraz przemyślanej i konsekwentnej odbudowy. Dlatego tak duże znaczenie mają porozumienia zawierane przez Wody Polskie z jednostkami samorządu terytorialnego. To element większego, strategicznego planu naprawczego, którego celem jest przywrócenie dobrego stanu lokalnych cieków i zwiększenie ich odporności na przyszłe niekorzystne warunki meteorologiczne.” – czytamy w najnowszym komunikacie PGW Wody Polskie.