Wybory prezydenckie – głosuj z zaświadczeniem

stargard.eu 4 godzin temu

18.05 (niedziela) w całej Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Każdy może zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Tylko do 15.05 (czwartek) można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub pobrać zaświadczenie. Na jego podstawie zagłosujemy w dowolnie wybranym lokalu w kraju i za granicą. Z kolei ci, którzy mieszkają poza Polską, ale w dniu wyborów będą na terenie naszego państwa, również mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Głosowanie na podstawie ZAŚWIADCZENIA o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 15 maja 2025 r. (czwartek). Wniosek składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożono wniosek.

Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenia o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania (I tura wyborów) oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (II tura wyborów).

W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (II tura wyborów) wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w dowolnym urzędzie gminy do 29 maja 2025 r. (czwartek).

Ważne: Wyborca, któremu wydano zaświadczenie, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania adekwatnym dla miejsca stałego zamieszkania.

Głosowanie w kraju wyborców stale zamieszkałych za granicą

Osoby stale zamieszkałe za granicą, które będą przebywać w Polsce w dniu wyborów powinny złożyć do urzędu gminy adekwatnego dla wybranego stałego obwodu głosowania wniosek o zmianę miejsca głosowania do 15 maja 2025 r. (czwartek). Mogą również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile zostały na swój wniosek ujęte w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Ważne: Wyborcy stale zamieszkali za granicą, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania (II tury wyborów).

Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania lub po złożeniu, najpóźniej do 29 maja 2025 r. (czwartek), wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Zdjęcie: Canva

Idź do oryginalnego materiału