Za nami VII Watra Rogoźnicka. W Rogoźniku gościli poeci, by podzielić się swoją twórczością

podhaleregion.pl 1 tydzień temu

I znów mieliśmy słoneczna pogodę! To już tradycja naszych poetyckich spotkań w Rogoźniku. Czas nie stoi w miejscu, to już siódmy raz w małej (ale wielkiej sercem) podhalańskiej wsi spotkali się poeci, lokalni, jak i ci „ze świata”.

Tak było i tym razem. W przyjemnym cieniu na tarasie stadionu sportowego zasiadło nas ponad 50 osób.

Oprócz licznego grona poetów mieliśmy zaszczyt gościć:

– księdza Andrzeja Bukalskiego – proboszcza Parafii Rogoźnik,
zastępcę wójta gminy Nowy Targ pana Jana Pawlikowskiego,
pana Jana Smarducha długoletniego wójta Gminy Nowy Targ,
panią Józefe Kuchte – dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej,
panią Iwonę Faltyn – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie,
panią Małgorzate Woźniak – naczelnik Wydziału Promocji, Sportu i Turystyki, Urzędu Gminy Nowy Targ,
panią Monikę Pacyge – dyrektorkę Szkoły Podstawowej w Rogoźniku,
prezesa Klubu Świętego Andrzeja Boboli Rogoźnik/Stare Bystre w Chicago pana Romana Tylkę,panią Marię Kopeć – wieloletnią dyrektor I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Gminną Bibliotekę Publiczną w Rogoźniku reprezentowały panie
Danuta Buła i Czesława Stoch, a Ochotniczą Straż Pożarną w Rogoźniku, pan naczelnik Stanisław Kułach.

Wszyscy obecni uczcili chwilą ciszy zmarłych przyjaciół i uczestników naszych poetyckich spotkań: śp. Romana Dziobonia i śp. Ryszarda Klamerusa i śp. Mirosława Zawiszę. Nie zapomniano również o 25 rocznicy śmierci Ks. Prof. Józefa Tischnera.

Zwyczajowo przyjęty program to oczekiwane prelekcje ciekawych gości. Tym razem wysłuchaliśmy mini wykładu prof. Anny Mlekodaj na temat poetyckiego pojęcia czasu.

Porywająco o sowach, jak i o swoich pasjach opowiadał Daniel Urbaniak, postać lubiana i znana, nie tylko na Podhalu. Pokazywał drona, rejestrator do nagrywania ptasich głosów, jak również odzież maskującą, jaka jest przydatna w jego leśnych podchodach. Prosto z Watry, wyjechał w Beskid Niski i Bieszczady na kolejne badania.

Kolejny gość Nadleśniczy Krzysztof Przybyła, roztoczył przed zasłuchanymi poetami, obraz ciekawej rogoźnickiej przyrody, negując stereotyp widzenia Rogoźnika, jako miejsca, gdzie nie ma nic szczególnego. Wyjaśnił zebranym, iż Rogoźnicka Skałka, to ciąg pasma pienińskiego. Opowiadał obrazowo o torfowiskach, ich tysiącletnim wzroście, jak i o ochronie tych podmokłych obszarów. Właśnie niedaleki Bór na Czerwonem, blisko nowotarskiego lotniska obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia.
Poeci i goście, przy suto zastawionych stołach z zainteresowaniem słuchali, a czas jakby się zatrzymał w miejscu, jak na wstępie stwierdziła prof. Anna Mlekodaj!

Dodatkowym w tym roku, bardzo miłym akcentem, było wręczenie dyplomów laureatom III Gminnego Konkursu Poetyckiego „Poezja zauroczeni”. Dokonała tego pani Iwona Faltyn dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu. Nagrodzeni, prezentując swoje wiersze, rozpoczęli główną, niecierpliwie oczekiwaną część Watry.

Każdy z uczestników przedstawił, przywiezione i specjalnie przygotowane na ta okazję wiersze. Cała gama nastrojów wyleciała w to piękne ciepłe popołudnie, trafiając w dusze zebranych. Nie byłoby temu końca, ale rozpalona watra, czekała już na biesiadników.

To najbardziej oczekiwana część spotkania w Rogoźniku. Wreszcie na luzie można pogadać z poetami, którzy przyjechali z Opola, Nysy, Namysłowa, Korfantowa, Prudnika, Katowic, Bielska-Białej, Libiąża, Chrzanowa oraz bliższych nam miejscowości Podhala, Spiszu i Orawy.

Nastał czas „posiadów”, wspólne chwile na luzie, zdjęcia, żarty i śmiechy. Snuto już plany na przyszły rok.
Słońce już nisko nad horyzontem, a nam się trudno było rozstać… Cóż, czas nie stoi w miejscu! Do zobaczenia za rok!

Sołtys Kazimierz Zubek podziękował za przygotowanie poczęstunku paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Rogoźniku, jak również za zaangażowanie Radzie Sołeckiej Wsi Rogoźnik i Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Rogoźnik. Wyraził wdzięczność druhom z OSP Rogoźnik za pomoc w rozpaleniu watry i bezpiecznym czuwaniu nad jej przebiegiem.

Szczególne podziękowania przekazał Gminie Nowy Targ, Nadleśnictwu Nowy Targ, Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie oraz Radzie Sołeckiej Wsi Rogoźnik za współfinansowanie tego wydarzenia.

Patronat honorowy VII Watry Rogoźnickiej objął wójt Gminy Nowy Targ pan Wiesław Parzygnat.

[See image gallery at podhaleregion.pl]
Idź do oryginalnego materiału