Zabrzmią na nowo

8 godzin temu

Powołane do życia po złożeniu, renowacji i strojeniu, zostaną wybudzone 13 lipca. 20-głosowe organy w parafii pw. Św. Kingi, najpiękniejszy, wymodlony i wyproszony dar od patronki, przybyły do Świdnika aż z Antwerpii.

Niezwykły prezent świdnicka parafia otrzymała z kościoła pw. Św. Lamberta dzięki Małgorzacie i Robertowi Butrynom, którzy na stałe mieszkają w Belgii. Instrument powstał na zamówienie. W 1962 roku zbudował go Gerard D`Hondt. Drewniane elementy wykonane są z mahoniu, dębu i sosny, a większość piszczałek z cyny, co dobrze wpływa na jakość dźwięku. Najdłuższa ma 5,4 metra. Po renowacji i strojeniu ich wyjątkowy głos zabrzmi po raz pierwszy dla wiernych. 13 lipca, o godz. 19.00, odbędzie się wybudzenie organów oraz koncert inauguracyjny.

– Nie będzie to zwykłe poświęcenie, tylko specjalny ryt, ceremonia rzadko spotykana w Polsce. jeżeli ktoś oglądał ponowne oddanie do użytku katedry Notre Dame, wie o czym mowa. Tam też odbyło się wybudzenie organów. Teraz będzie okazja, by przeżyć to u nas – wyjaśnia ks. Zbigniew Kiszowara, proboszcz parafii pw. Św. Kingi.

Wybudzenie organów to obrzęd w tradycji katolickiej, podczas którego organy kościelne, po okresie milczenia, na przykład po renowacji, są ponownie wprowadzane do użytku liturgicznego. Symbolizuje on przywrócenie instrumentu do życia i jego powrót do służby Bogu. Wybudzenie często odbywa się w formie specjalnej ceremonii – dialogu, podczas którego celebrans, na przykład ksiądz, wzywa organy do obudzenia się, a organista odpowiada krótkimi melodiami.

W koncercie, który odbędzie się w ramach projektu „Klasycznie u Świętej Kingi”, realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego, wezmą udział: Stanisław Maryjewski (organy), Magdalena Celińska (dyrygent, śpiew), Chór Świętej Kingi, Andrzej Madej (słowo o organach). W programie, między innymi, utwory Jana Sebastiana Bacha, Michała Lorenca, Ernsta Kohlera i Vincenzo Petrali. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie i Chór Świętej Kingi oraz Miejski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy sprawuje burmistrz Marcin Dmowski.

aw

Idź do oryginalnego materiału