Premier Tusk zapowiada odbudowę gospodarki narodowej
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei premier Donald Tusk ogłosił potrzebę zakończenia „naiwnej globalizacji” i rozpoczęcia procesu repolonizacji gospodarki. Jak podkreślił, krajowe firmy powinny aktywnie uczestniczyć w strategicznych projektach, które wzmacniają narodowe bezpieczeństwo i rozwój. Jednym z takich projektów ma być rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
Gotowa strategia branży offshore
W odpowiedzi na rządowe zapowiedzi, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Fundacja Wind Industry Hub (WIH), przy współpracy z CEE Energy Group, przedstawiły „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. To pierwszy w Polsce tak kompleksowy dokument przemysłowy dedykowany sektorowi offshore wind.
Strategia zawiera konkretne rozwiązania, które mają wspierać budowę krajowego łańcucha dostaw, rozwój technologii i kompetencji oraz zwiększenie udziału polskich firm w realizacji inwestycji wiatrowych na morzu.
300 mld zł do 2040 roku – skala inwestycji w offshore wind
Według szacunków, tylko do 2040 roku kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe może osiągnąć wartość 300 mld zł. Jak zaznaczył Janusz Gajowiecki, prezes WIH, projekt ten stanowi największą inwestycję rozwojową we współczesnej historii Polski. Obok niej mają iść kolejne miliardy złotych przeznaczone na rozwój energetyki wiatrowej na lądzie.
Zdaniem ekspertów, skala i zaawansowanie technologiczne tych inwestycji może wzmocnić konkurencyjność Polski, a także stworzyć tysiące miejsc pracy w sektorach przyszłości.
Strategiczne cele – tania energia i bezpieczeństwo energetyczne
Wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros wskazał, iż dostęp do taniej, zielonej energii będzie najważniejszy w globalnej konkurencji. Stąd potrzeba rozwijania krajowych kompetencji na wszystkich etapach produkcji i obsługi farm wiatrowych. Podkreślił, iż energetyka wiatrowa jest jednym z fundamentów procesu dekarbonizacji i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dziesięć pakietów do 2026 roku i priorytetowe programy
Strategia zakłada wdrożenie 10 pakietów implementacyjnych do końca 2026 roku. Dokument wskazuje też tzw. Priorytetowe Programy Wdrożeniowe – zestaw segmentów rynku offshore, które powinny być rozwijane w Polsce z uwagi na doświadczenie, efektywność kosztową i względy bezpieczeństwa.
Celem jest nie tylko krótkoterminowy impuls rozwojowy, ale również średnio- i długoterminowa transformacja przemysłowa kraju.
Branża apeluje o wsparcie polityki przemysłowej
Dominika Taranko, wiceprezes WIH, zaznaczyła, iż brak strategicznego dokumentu rządowego utrudnia rozwój krajowego łańcucha dostaw. Bez niego trudno o koordynację działań, planowanie inwestycji czy rozwój kompetencji w sektorze. Ryzykuje to również spadkiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dlatego sektor offshore wind przedstawia własny dokument, który wskazuje, jak może wspierać krajową politykę przemysłową.
300 firm już dziś gotowych do działania
W strategii wskazano, iż około 300 polskich firm posiada kompetencje w zakresie produkcji elementów dla sektora offshore. Część z nich działa już w projektach zagranicznych. Według wiceministra aktywów państwowych Roberta Kropiwnickiego, daje to solidną podstawę do ich szerszego zaangażowania w krajowe inwestycje. Wskazał on również na potrzebę rozwoju innowacyjnych gałęzi przemysłu energetycznego w Polsce.
Potrzeba szybkiego wdrożenia regulacji
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podkreślił, iż nowa strategia stanowi dobry punkt wyjścia do budowy obiektywnej, realistycznej polityki rozwoju sektora offshore wind. Dokument uwzględnia aktualne wyzwania regulacyjne, inwestycyjne i technologiczne.
Eksperci ostrzegają, iż Polska nie może odkładać decyzji w sprawie wdrożenia odpowiednich regulacji, jeżeli chce wykorzystać swój potencjał i być częścią europejskiej rewolucji przemysłowej.
Kolejnym etapem dyskusji będzie 20. Konferencja PSEW, która odbędzie się w dniach 10-12 czerwca w Świnoujściu. Podczas wydarzenia przedstawiciele rządu i branży omówią działania niezbędne do uruchomienia krajowego przemysłu offshore.
Jak zapowiadają organizatorzy, Polska posiada odpowiednie zasoby i potencjał, by stać się liderem tego sektora w Europie.
Zobacz również:
Źródło: PSEW, Fundacja Wind Industry Hub, CEE Energy Group – POLSKA STRATEGIA ROZWOJU PRZEMYSŁU FARM WIATROWYCH