Rezerwat przyrody na Mazurach jeszcze większy

5 dni temu

Aż o 750 ha powiększono rezerwat przyrody Borki. Dzięki temu naturalne zbiorowiska leśne charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej są lepiej chronione.

Rezerwat przyrody Borki jest położony w gminie Kruklanki (pow. giżycki) oraz w gminie Kowale Oleckie (pow. olecki), na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Borki oraz Nadleśnictwa Czerwony Dwór. Aktualnie powierzchnia rezerwatu wynosi 1 189,84 ha. Na obszarach graniczących z rezerwatem została wyznaczona otulina o powierzchni 256,92 ha,

Rezerwat przyrody Borki został powołany w 1958 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 232 ha, a celem ochrony było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego pochodzenia naturalnego zawierającego zespoły charakterystyczne dla Puszczy Boreckiej.

Koncepcja powiększenia rezerwatu pojawiła się w latach 2000. W 2011 r. na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie została przeprowadzona inwentaryzacja fragmentów Puszczy Boreckiej, dotychczas nieobjętych ochroną rezerwatową, która wykazała występowanie cennych zbiorowisk leśnych z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin i zwierząt – informuje Justyna Januszewicz, rzeczniczka RDOŚ Olsztyn.

Dodaje, iż wyniki tych badań były podstawą do rozpoczęcia prac nad powiększeniem rezerwatu przyrody Borki. W 2015 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie powiększył rezerwat przyrody Borki o 205,22 ha, do powierzchni 440,22 ha.

W kolejnych latach (2015-2023) kontynuowane były prace inwentaryzacyjne, głównie botaniczne i ornitologiczne, terenów sąsiadujących z rezerwatem. Propozycja powiększenia rezerwatu została zgłoszona przez Fundację Psubraty w sierpniu i wrześniu 2023 r. i stanowiła element obszernych dokumentacji dot. cennych zasobów przyrodniczych na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór oraz Nadleśnictwa Borki. Ostateczne opracowanie przyrodnicze do powiększenia rezerwatu zostało przygotowane w lipcu 2024 r.

W styczniu 2024 r. Minister Klimatu i Środowiska wprowadziła moratorium, ograniczające prace gospodarcze w najcenniejszych obszarach leśnych kraju. Decyzja o wstrzymaniu wycinki drzew objęła także Puszczę Borecką – tereny w tej chwili włączone w granice rezerwatu przyrody.

Zarządzeniem z lipca 2025 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie włączył w granice rezerwatu przyrody Borki 749,62 ha obszarów leśnych.

Idź do oryginalnego materiału