Kandydaci są w stanie obiecać wiele swoim wyborcom, by ci oddali na nich swój głos. Ale czy wywiązują się ze swoich obietnic? Mija rok od momentu gdy nieco ponad 50 procent osób uprawnionych w Powiecie Brzeskim oddało swój głos w wyborach samorządowych. To czas kiedy warto zapytać: Czy włodarze radzą sobie z pełnieniem funkcji do której pretendowali? Czy was zawiedli? A może pozytywnie zaskoczyli? Zapraszamy do udziału w ankiecie, w której można ocenić gospodarzy poszczególnych gmin oraz starostę. Jak oceniacie ich działania z perspektywy jednego roku? Czy zasługują na tytuł sprawdzonych gospodarzy, czy raczej zawiedli wasze oczekiwania? Napiszcie w komentarzach swoje opinie.
Dokładnie rok temu odbyły się wybory samorządowe w Polsce. W wyborach tych wybierani byli wójtowie gmin, burmistrzowie oraz radni gminni (w tym miejscy), powiatowi i sejmików województw. Pierwsza tura odbyła się 7 kwietnia, druga tura odbyła się 21 kwietnia. W przypadku części gmin Powiatu Brzeskiego nie wszystko rozstrzygnęło się w pierwszej turze. W Borzęcinie, Czchowie i Szczurowej konieczna była II tura.
Wybory początkowo miały się odbyć jesienią 2023, czyli po upływie pięcioletniej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Jednak dla uniknięcia organizacji w zbliżonym terminie wyborów samorządowych oraz parlamentarnych (odbyły się 15 października 2023) wydłużono ich kadencje do 30 kwietnia 2024 r.
Powiat Brzeski / Starosta Brzeski
Jak oceniasz rok pracy starosty brzeskiego Andrzeja Potępy?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
Radni obecni podczas I sesji nowej Rady Powiatu Brzeskiego zdecydowali o wyborze Andrzeja Potępy na stanowisko starosty. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. W głosowaniu Andrzej Potępa otrzymał 13 głosów poparcia. W głosowaniu uczestniczyło 20 spośród 21 radnych.
Gmina Brzesko
Jak oceniasz rok pracy burmistrza Brzeska Tomasza Latochy?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
W mieście doszło do rozstrzygnięcia już w pierwszej turze z racji tego iż o fotel burmistrza Brzeska ubiegało się tylko dwóch kandydatów. Frekwencja w Gminie Brzesko była wyjątkowo niska na tle całego Powiatu Brzeskiego. W głosowaniu wzięło udział 48,36 procent uprawnionych do głosowania. W Gminie Iwkowa w głosowaniu wzięło udział aż 63,31%.
Tomasz Latocha został wybrany ponownie na burmistrza Brzeska. W niedzielnym głosowaniu otrzymał 9 042 głosów, co przełożyło się na 67,52% poparcie. Tym samym będzie piastował stanowisko burmistrza przez kolejne 5 lat. Jego kontrkandydat Janusz Filip otrzymał 4 350 głosów co dało poparcie na poziomie 32,48%.
Gmina Borzęcin
Jak oceniasz rok pracy wójta Borzęcina Pawła Kułaka?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
W Gminie Borzęcin zwycięzcą drugiej tury wyborów samorządowych został Paweł Kułak, który uzyskał 1919 głosów (62,77%). Dało mu to ponad 25% przewagę nad kontrkandydatem. Krzysztof Przepiórka zdobył 1138 głosów (37,23%). Frekwencja w Gminie Borzęcin wyniosła 46,61%.
Paweł Kułak był pracownikiem Starostwa Powiatowego w Brzesku. W minionej kadencji wybrany został do Rady Gminy Borzecin, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Paweł Kułak kandydował z własnego komitetu wyborczego. Nie należy do żadnej partii politycznej.
Gmina Dębno
Jak oceniasz rok pracy wójta Dębna Wiesława Kozłowskiego?
- Pozytywnie
- Negatywnie
- Nie mam zdania
W wyborach samorządowych o stanowisko wójta gminy Dębno ubiegało się 3 kandydatów – dotychczasowy wójt Wiesław Kozłowski, Józefa Kęsek oraz Grzegorz Przybyło.
Zdecydowana większość mieszkańców wybrała, iż ich reprezentantem będzie sprawujący już to stanowisko Wiesław Kozłowski, który uzyskał wynik 62,36%, Józefa Kęsek otrzymała 27,13%, natomiast Grzegorz Przybyło zdobył 10,51%. Frekwencja w gminie Dębno wyniosła 53,48%.
Gmina Czchów
Jak oceniasz rok pracy burmistrza Czchowa Krzysztofa Szota?
- Pozytywnie
- Negatywnie
- Nie mam zdania
W Gminie Czchów podczas pierwszej tury wyborów samorządowych o fotel burmistrza Czchowa ubiegało się trzech kandydatów. W związku z tym, iż żaden z nich nie zebrał niezbędnej większości – konieczna była druga tura. Zmierzyli się w niej Krzysztof Szot oraz Jakub Kowalczyk. Krzysztof Szot uzyskał 2287 głosów (56,81%), natomiast Jakub Kowalczyk otrzymał 1739 głosów (43,19%). Frekwencja w Gminie Czchów wyniosła 59,85%.
Krzysztof Szot jest mieszkańcem Będzieszyna. Ma 42 lata. Od trzech kadencji pełni funkcję sołtysa w swojej miejscowości. W wyborach o fotel burmistrza Czchowa startował po raz trzeci – tym razem z powodzeniem. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
Gmina Gnojnik
Jak oceniasz rok pracy wójta Gnojnika Leszka Ząbkowskiego?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
W Gminie Gnojnik o funkcje wójta gminy walczyło dwóch kandydatów. Dotychczasowy gospodarz gminy Sławomir Paterek uzyskał poparcie na poziomie 30,41 procent głosów. Z kolei jego kontrkandydat Leszek Ząbkowski uzyskał poparcie na poziomie 69,59 procent.
Co interesujące podczas poprzednich wyborów samorządowych w 2018 r. Leszek Ząbkowski przegrał ze Sławomirem Paterkiem zaledwie pięcioma głosami! Tym razem sytuacja była diametralnie różna od tej sprzed pięciu lat – obu kandydatów różni aż 1508 głosów. Sławomir Paterek pełnił funkcję wójta nieprzerwanie od 2010 r.
Gmina Iwkowa
Jak oceniasz rok pracy wójta Iwkowej Bartłomieja Durbasa?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
Podczas niedzielnego głosowania mieszkańcy Gminy Iwkowa zdecydowali o zmianie na stanowisku wójta.
Bartłomiej Durbas zdobył 63,59 procent głosów, natomiast Bogusław Kamiński zebrał 37,41 procentowe poparcie.
Gmina Iwkowa może pochwalić się najwyższą frekwencją w całym Powiecie Brzeskim. Do urn udało się aż 62,84 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców.
Bogusław Kamiński był jednym z najdłużej urzędujących wójtów w Powiecie Brzeskim. Piastował urząd wójta Gminy Iwkowa przez 22 lata.
Gmina Szczurowa
Jak oceniasz rok pracy wójta Szczurowej Zbigniewa Moskala?
- Negatywnie
- Pozytywnie
- Nie mam zdania
W Gminie Szczurowa konieczna była druga tura wyborów. Podczas pierwszej tury wyborów żaden z 4 kandydatów na wójta gminy nie uzyskał ponad 50 procent głosów. W drugiej turze spotkali się ponownie – dotychczasowy wójt Zbigniew Moskal oraz radny Marek Biernat. W drugiej turze Zbigniew Moskal uzyskał 2 034 głosów (56,30%), a z kolei Marek Biernat zdobył 1579 głosów (43,70%). Frekwencja w Gminie Szczurowa wyniosła 48,76%.
Zbigniew Moskal pełnił funkcję wójta Gminy Szczurowa w minionej kadencji. W pierwszej turze zabrakło mu zaledwie 67 głosów do tego by wygrać w pierwszej turze. Zbigniew Moskal kandydował z komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Nie należy do żadnej partii politycznej.
—
foto: materialy wyborcze
wikipedia / IB