Delegacja z Gminy Stare Babice bierze dziś udział w międzynarodowych obchodach 100-lecia Radiostacji Grimeton – jedynej na świecie zachowanej przedwojennej stacji nadawczej długofalowej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Uroczystości odbywają się w Grimeton w Szwecji i zgromadziły przedstawicieli wielu państw związanych z historią radia i rozwojem komunikacji.
Udział w wydarzeniu jest dla Gminy Stare Babice okazją do symbolicznego uhonorowania wspólnego dziedzictwa technologicznego – bowiem to właśnie w latach 1923–1945 działała w Starych Babicach Radiostacja Transatlantycka, jedna z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie.
Skład delegacji: Jacek Kłopotowski – Zastępca Wójta Gminy Stare Babice,
Jarosław Chrapek – Prezes stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza oraz główny specjalista ds. historycznych Domu Kultury Stare Babice, Maria Parlińska – radna Gminnej Rady Seniorów, Sebastian Bek – radny Młodzieżowej Rady Gminy Stare Babice, reprezentanci organizacji społecznych zaangażowanych w zachowanie lokalnej historii – Tomasz Miś i Marcin Madej.
W trakcie wizyty delegacja uczestniczy w oficjalnych uroczystościach, pokazach historycznych, sesjach naukowych oraz spotkaniach z partnerami z innych krajów, którzy – podobnie jak Gmina Stare Babice – pielęgnują pamięć o pionierskich osiągnięciach radiotechniki.
Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania polskich doświadczeń i inicjatyw związanych z ochroną dziedzictwa Radiostacji Babice oraz do nawiązania międzynarodowej współpracy na rzecz promocji zabytków techniki.
Camilla Lugnet dyrektor Radiostacji Grimeton podziękowała naszej delegacji za udział w obchodach i zadeklarowała dalszą współpracę.
Udział w obchodach 100-lecia Radiostacji Grimeton jest kolejnym krokiem w kierunku budowania pozycji Gminy Stare Babice jako miejsca o wyjątkowym znaczeniu dla historii światowej komunikacji. To również istotny impuls do dalszych działań edukacyjnych i popularyzatorskich, które mają na celu przybliżenie mieszkańcom oraz kolejnym pokoleniom roli, jaką odegrały Babice na radiowej mapie świata.