W Polsce ma powstać pierwszy od 24 lat park narodowy. Szefowa MKiŚ: obejmie cenne ekosystemy Międzyodrza

7 godzin temu
Zdjęcie: Park „Doliny Dolnej Odry” ma zająć obszar ok. 4 tys. ha. Fot. PAP/ Marcin Bielecki


W sierpniu rząd miałby przyjąć projekt ustawy o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – wynika z założeń projektu, o których poinformowano w poniedziałek (21 lipca) na stronie kancelarii premiera. Przyjęcie projektu rozporządzenia określającego granice nowego parku zaplanowano na III kwartał br.

Chodzi o dwa projekty – jeden dotyczy ustawy o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, a drugi rozporządzenia, w którym określone zostaną granice nowego parku.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na platformie X oceniła, iż wpisanie projektów do wykazu prac rządu to istotny krok w procesie legislacyjnym dotyczącym utworzenia nowego parku narodowego.

Pierwszy nowy park od 24 lat obejmie cenne ekosystemy Międzyodrza, chroniąc unikalną florę i faunę, w tym rzadkie gatunki ptaków

– napisała szefowa MKiŚ.

Zapewniła, iż utworzenie parku Doliny Dolnej Odry nie ograniczy żeglugi, ani możliwości wędkowania. Ma za to dać – jak podkreśliła – impuls do rozwoju turystyki i promocji regionu.

Dalsza część tekstu pod tweetem

?Projekty ustawy i rozporządzenia o Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry wpisane do wykazu prac rządu. To kolejny istotny krok w procesie legislacyjnym. Pierwszy nowy park od 24 lat obejmie cenne ekosystemy Międzyodrza, chroniąc unikalną florę i faunę, w tym rzadkie gatunki ptaków.…

— Paulina Hennig-Kloska (@hennigkloska) July 21, 2025

Projekt ustawy, jak wynika ze strony kancelarii premiera, ma zostać przyjęty w sierpniu tego roku. W założeniach resort klimatu przekazał, iż z inicjatywą stworzenia nowego parku narodowego wyszła lokalna społeczność, a walory tego obszaru „bez wątpienia” predysponują go do tej formy ochrony.

Ochrona przyrody

W wykazie wskazano, iż utworzenie parku pozwoli na m.in. prowadzenie działań ochrony czynnej, która ma zmierzać do zachowania lub odtwarzania siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Park ma być również dostępny turystycznie, rekreacyjnie, edukacyjnie i do amatorskiego połowu ryb. Projekt zakłada, iż zarządzać parkiem, w tym jego nieruchomościami, ma jeden podmiot. Zdaniem resortu ułatwi to wykonywanie działań ochronnych w obszarze.

Ministerstwo wyjaśniło, iż utworzenie parku narodowego wymaga odrębnej ustawy, a określenie jego granicy i otuliny – rozporządzenia. Założenia projektu rozporządzenia ws. Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, który ma określić jego granice również opublikowano w poniedziałek na stronie KPRM. Resort klimatu zwrócił uwagę, iż konieczne jest, by rozporządzenie weszło w życie razem z ustawą, która utworzy nowy park.

W obszar Parku zostaną włączone nieruchomości gruntowe położone na obszarze gmin: Widuchowa, Kołbaskowo oraz Miasto Szczecin. Projektowany Park obejmie obszar jednego z najcenniejszych fragmentów dna Doliny Dolnej Odry, czyli obszar Międzyodrza i w części będzie się pokrywał z obszarem Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry

– poinformowało ministerstwo.

Zapewniło, iż granice zostały wyznaczone tak, by zapewniały możliwie najlepszą ochronę głównych zasobów przyrodniczych Międzyodrza i jednocześnie umożliwiały dotychczasowe użytkowanie obszaru.

Z obszaru parku wyłączono kanały Klucz – Ustowo oraz Gartz – Marwice. Ponadto nie włączono do niego obu ramion rzeki Odry, tj. Odry Zachodniej i Wschodniej.

W obszar projektowanego Parku zostały włączone trzy wyspy wychodzące poza główny teren Międzyodrza – wyspa Łęgi Kurowskie położona między Odrą Zachodnią, a Kanałem Kurowskim oraz kompleks dwóch wysp położonych między Odrą Wschodnią, a Kanałem Kurowskim: Klucki Ostrów i Zaklucki Ostrówek

– dodał resort.

Otulina ma prowadzić głównie działkami, które są tzw. międzywałem, czyli pasem terenu, który leży od granicy rzeki do podstawy wału przeciwpowodziowego, po zewnętrznej stronie Międzyodrza.

Resort klimatu: rząd powinien przyjąć projekt w III kwartale tego roku

Resort planuje, iż rząd przyjmie projekt w III kwartale tego roku.

Park „Doliny Dolnej Odry” ma zająć obszar ok. 4 tys. ha. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska park może powstać jeszcze w tym roku. Pod koniec maja zgodzili się na to radni Województwa Zachodniopomorskiego.

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała już w lutym ubiegłego roku w rozmowie z PAP zapowiadał utworzenie nowego parku narodowego. Zauważył wówczas, iż byłby to pierwszy park od ok. 20 lat, gdyż ostatni, czyli Park Narodowy „Ujście Warty” założono w 2001 r. Natomiast w lipcu 2024 r. wiceminister informował, iż założenia ustawy o powołaniu parku zostaną przygotowane do końca tamtego roku.

Zgodnie z przepisami park narodowy w Polsce tworzony jest w drodze ustawy, a rozporządzeniem Rada Ministrów określa jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody adekwatnych organów samorządu terytorialnego.

W Polsce funkcjonują w tej chwili 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju. Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju był Pieniński Park Narodowy. Największym parkiem jest natomiast Biebrzański Park Narodowy.

Polecamy

LUBUSKIE

Jezioro Lgińsko przyciąga mieszkańców i turystów

17 lipca 2025

Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Lgińsko to letnia baza wypadowa głównie mieszkańców gminy Wschowa. Dwa lata temu powstało tam duże molo,...

Czytaj więcejDetails

O branży turystycznej w woj. lubuskim

20 czerwca 2025

GUS o lubuskiej bazie turystycznej

16 czerwca 2025

Lubuskie rezerwaty przyrody – miejsca, gdzie czas płynie wolniej

14 czerwca 2025

„Bukowe Uroczysko” – nowy rezerwat przyrody na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra

12 kwietnia 2025
Idź do oryginalnego materiału